Kineski premijer stiže u Australiju nakon posete Novom Zelandu

Kineski premijer stiže u Australiju nakon posete Novom Zelandu

Kineski premijer Li Ćiang trebalo bi da doputuje u Australiju u subotu na misiju popravljanja odnosa sa diplomatijom panda, jastozima i globalnom dominacijom Kine u sektoru kritičnih minerala visoko na dnevnom redu.

Očekuje se da će najmoćniji kineski političar posle predsednika Si Đinpinga posetiti zoološki vrt Adelaide i fabriku za preradu litijuma pod kontrolom Kine u industrijskom imanju Kvinana Bič, kao i zgradu parlamenta Australije, tokom posete koja će se završiti u utorak.

Lijeva poseta je prva poseta kineskog premijera u poslednjih sedam godina i očekuje se da će utrti put za Ksijevo prvo putovanje u Australiju od 2014. godine.

Kina je pokrenula resetovanje bilateralnih odnosa nakon što je Laburistička partija levog centra premijera Entonija Albanezea izabrana 2022. Odnos se urušio tokom skoro decenije vlasti prethodne konzervativne administracije oko zakona koji je zabranjivao tajno strano mešanje u australsku politiku, isključivanje Kineza Telekomunikacioni gigant Huavei u vlasništvu je pokrenuo nacionalnu 5G mrežu zbog bezbednosnih razloga i poziva Australije na nezavisnu istragu o uzrocima i odgovorima na pandemiju COVID-19.

Peking je 2020. nametnuo niz zvaničnih i nezvaničnih trgovinskih blokada na niz australijskih izvoznih proizvoda, uključujući ugalj, vino, ječam i drvo koji koštaju do 20 milijardi australijskih dolara (13 milijardi dolara) godišnje.

Sve trgovinske zabrane su sada ukinute osim za izvoz australijskih živih jastoga. Ministar trgovine Don Farel je predvideo da će prepreka biti uklonjena ubrzo nakon Lijeve posete kineskim ministrom trgovine Vang Ventaom.

„Veoma sam uveren da će poseta ove nedelje rezultirati veoma uspešnim ishodom za proizvođače jastoga“, rekao je Farel novinarima u sredu.

Mnogi posmatrači očekuju da će Australija biti opreznija u pogledu svojih budućih ekonomskih odnosa sa Kinom nakon što je poslednjih godina bila izložena, kako mnogi vide, ekonomskoj prinudi.

Kineski stručnjak sa Australijskog nacionalnog univerziteta Benjamin Herscovitch opisuje „jaz u očekivanjima koji se pojavljuje“ između Pekinga i glavnog grada Australije Kanbere.

„Peking, sada kada je kampanja prinude gotova, želi da … okrene stranicu i krene u ekspanzivniji, pozitivniji, kooperativniji bilateralni odnos“, rekao je Herskovič za Australian Broadcasting Corp.

„Kanbera kaže: „Pogledaj. Drži se. Želimo da nestanu trgovinska ograničenja i želimo da se vrati diplomatija na visokom nivou. Ali nismo zainteresovani za dublju naučnu i tehnološku saradnju sa Kinom jer to sa australijske tačke gledišta vidimo kao bezbednosnu pretnju“, dodao je Herskovič.

Li namerava da u utorak poseti fabriku za preradu Tianki Lithium Energi Australia u državi Zapadna Australija kako bi istakao interesovanje Kine za ulaganje u kritične minerale, prenose mediji. Fabrika proizvodi litijum hidroksid za električna vozila.

Australija deli zabrinutost Sjedinjenih Država zbog dominacije Kine u kritičnim mineralima, koji su suštinske komponente u svetskoj tranziciji na obnovljive izvore energije.

Pozivajući se na nacionalne interese Australije, blagajnik Džim Čalmers je nedavno naredio pet kompanija povezanih sa Kinom da otude svoje udele u rudarskoj kompaniji retkih zemalja Northern Minerals.

Manje kontroverzno, očekuje se da će Li u nedelju posetiti zoološki vrt Adelaide, koji je dom džinovskih pandi rođenih u Kini Vang Vanga i Fu Nija od 2009.

List Adelaide Advertiser je izvestio da će Li objaviti da će pande biti zamenjene drugim parom za razmnožavanje nakon što se vrate u Kinu u novembru.

Dok se bilateralni ekonomski odnosi oporavljaju od novih padova poslednjih godina, čini se da je bezbednosni odnos između dva slobodna trgovinska partnera napetiji.

Godišnja anketa istraživačkog centra za spoljnu politiku Lovi Instituta sa sedištem u Sidneju, objavljena u junu, pokazala je da 53 odsto australijskih ispitanika vidi Kinu više kao bezbednosnu pretnju nego kao ekonomskog partnera.

Albanese je rekao da će razgovarati sa Lijem tokom godišnjeg sastanka lidera u ponedeljak nedavnih sukoba između vojske dve zemlje u Južnom kineskom i Žutom moru za koje Australija tvrdi da su ugrozili australijsko osoblje.

Li je tokom svog putovanja u poseti Novom Zelandu, Australiji i Maleziji.

On je u subotu napustio Novi Zeland, okončavši trodnevnu posetu zemlji sa kojom Kina ima harmoničnije odnose nego sa Australijom. Li je opisao Kinu i Novi Zeland kao „dobre prijatelje“.

Njegova sledeća stanica biće Malezija, gde su bilateralni odnosi dodatno komplikovani konkurentskim teritorijalnim pretenzijama u Južnom kineskom moru.

Premijer Novog Zelanda Kristofer Lukson rekao je Liju u subotu: „Kina je jedan od najvažnijih i najvažnijih odnosa Novog Zelanda.

Li je iskoristio putovanje da izrazi zabrinutost zbog razmišljanja Novog Zelanda da se pridruži aranžmanu o podeli vojne tehnologije u okviru australijskog AUKUS pakta sa Sjedinjenim Državama i Britanijom. Primarni cilj pakta je da Australiji obezbedi flotu podmornica koje pokreće američka nuklearna tehnologija.