Kineski lekari prvi put transplantirali modifikovanu svinjsku jetru ljudskom pacijentu

Kineski lekari prvi put transplantirali modifikovanu svinjsku jetru ljudskom pacijentu

Naučnici sa vojnog medicinskog univerziteta u Sijanu su transplantirali svinjsku jetru ljudskom primaocu. Jetra minijaturne genetski modifikovane svinje uspešno je radila u ljudskom telu. Ova operacija otvara nove mogućnosti za terapiju pacijenata sa otkazivanjem jetre.

Kineski lekari su prvi put u svetu transplantirali svinjsku jetru ljudskom pacijentu, što predstavlja značajan korak u medicini. Jetra je uzeta od minijaturne svinje koja je genetski modifikovana kako bi se smanjio rizik od odbacivanja. Nakon transplantacije, jetra je uspešno proizvodila žuč i održavala stabilan protok krvi kod pacijenta bez kognitivnih funkcija.

Naučnici su pratili funkcionalnost jetre tokom deset dana, uključujući protok krvi i imuni odgovor. Istraživači se nadaju da bi ovakva jetra mogla postati rešenje za pacijente koji čekaju ljudske donorske organe. Profesor Lin Vang, autor studije, istakao je da je operacija bila veoma uspešna.

Eksperiment je prekinut na zahtev porodice pacijenta, ali rezultati su pokazali da modifikovana jetra može da funkcioniše u ljudskom telu. Kako bi se poboljšala kompatibilnost, naučnici su modifikovali šest gena. Dodatna istraživanja su potrebna za dugoročne rezultate.

Vang je izrazio želju da se slična istraživanja sprovedu i na živim pacijentima, uz napomenu o komplikacijama i strogim pravilima. Rafael Matesans, osnivač španske Nacionalne organizacije za transplantaciju, naglasio je da je ovo prvi slučaj transplantacije svinjske jetre u svetu.

Transplantacija jetre je ključna za lečenje terminalnih bolesti, ali potražnja za donorskim organima daleko prevazilazi ponudu. Svinje se smatraju najboljim alternativnim izvorom organa zbog svoje fiziološke sličnosti sa ljudima.