Četrdeset dva kineska borbena aviona nakratko su prešla osetljivu srednju liniju Tajvanskog moreuza u subotu dok je Kina počela vežbe oko Tajvana u besu zbog sastanka predsednice Cai Ing-ven sa govornikom Predstavnički dom SAD, izveštava Rojters.
Trodnevne vežbe, najavljene dan nakon što se Cai vratila iz Sjedinjenih Država, bile su nadaleko očekivane nakon što je Kina osudila njen sastanak u sredu sa predsednikom Kevinom Makartijem u Los Anđelesu.
Kina posmatra Tajvan kojim se demokratski upravlja kao sopstvenu teritoriju i nikada se nije odrekla upotrebe sile da bi ostrvo stavila pod svoju kontrolu. Tajvanska vlada oštro se protivi kineskim tvrdnjama.
Saopštenje Pekinga takođe je usledilo samo nekoliko sati nakon što je Kina bila domaćin posete visokih evropskih lidera.
Narodnooslobodilačka armija saopštila je da je započela patrole borbene gotovosti i vežbe „Zajednički mač” oko Tajvana, rekavši da će ih zadržati u Tajvanskom moreuzu i severno, južno i istočno od Tajvana „kako je planirano”.
„Ovo je ozbiljno upozorenje separatističkim snagama za nezavisnost Tajvana i dosluhu i provokacijama spoljnih snaga, i neophodna je akcija za odbranu nacionalnog suvereniteta i teritorijalnog integriteta“, navodi se u saopštenju komande kineske vojske za Istočno pozorište.
Tajvansko ministarstvo odbrane saopštilo je u subotu ujutro da je uočilo 42 kineska lovca – J-10, J-11 i J-16, koji su prelazili srednju liniju koja obično služi kao nezvanični udar između dve strane, kao i osam kineskih brodova.
Kina je koristila Caijevu posetu SAD „kao izgovor za izvođenje vojnih vežbi, što je ozbiljno narušilo regionalni mir, stabilnost i bezbednost“, navodi se u saopštenju ministarstva.
„Vojska će odgovoriti smirenim, racionalnim i ozbiljnim stavom, i čuvaće stražu i nadgledati u skladu sa principima ‘ne eskalacije niti sporova’ radi odbrane nacionalnog suvereniteta i nacionalne bezbednosti.
Kina je zapretila neodređenom odmazdom ako dođe do sastanka sa Makartijem – drugim po redu za naslednika američkog predsednika, posle potpredsednika. Peking je organizovao ratne igre oko Tajvana, uključujući lansiranje raketa sa živom paljbom, u avgustu nakon što je tadašnja predsednica Predstavničkog doma Nensi Pelosi posetila Tajpej.
Visoki tajvanski zvaničnik upoznat sa bezbednosnim planiranjem u regionu rekao je za Rojters da je avion samo nakratko prešao srednju liniju, dok su se brodovi već vratili, za razliku od avgusta kada su se brodovi obe mornarice sukobili.
Situacija je bila „kako se očekivalo“ i izvodljiva, a tajvanska vlada je uvežbala različite scenarije za svoj odgovor, rekla je ta osoba pod uslovom anonimnosti, jer nije bila ovlašćena da razgovara sa medijima.
Novinari Rojtersa u primorskoj oblasti u blizini Fudžoua, naspram ostrva Matsu pod kontrolom Tajvana, videli su kineski ratni brod kako ispaljuje granate na područje za vežbanje na kineskoj obali, deo vežbi koje je Kina najavila u petak uveče.
Cai, koja je u subotu bila domaćin ručka sa delegacijom američkog zakonodavca, koju je predvodio Majkl Mekol, predsednik Komiteta za spoljne poslove Predstavničkog doma, rekla je da se raduje jačanju bezbednosne saradnje sa Sjedinjenim Državama.
„Želela bih da ponovim da narod Tajvana voli demokratiju i traži mir“, rekla je ona, ne pominjući direktno vežbe u komentarima pred televizijskim kamerama.
Cai je u više navrata nudila pregovore sa Kinom, ali je bila odbijena jer je vlada smatra separatistom. Ona kaže da samo narod Tajvana može odlučiti o svojoj budućnosti.
Pipls dejli, zvanični list kineske vladajuće Komunističke partije, rekao je u komentaru u subotu da vlada ima „snažnu sposobnost da osujeti bilo koji oblik otcepljenja Tajvana od nezavisnosti“.
„Sve kontramere koje je preduzela kineska vlada pripadaju legitimnom i zakonskom pravu Kine da zaštiti nacionalni suverenitet i teritorijalni integritet“, navodi se u saopštenju.
Za razliku od avgusta, Kina tek treba da saopšti da li će takođe izvesti raketne vežbe. Kada je Kina najavila prethodne vežbe, objavila je mapu koja pokazuje na koja će pomorska područja u blizini Tajvana pucati.
Bezbednosni izvor je rekao da je u aprilu Kina obično izvodi vojne vežbe.
Tajvanski zvaničnici očekivali su manje oštru reakciju na Makartijev sastanak, s obzirom na to da je održan u Sjedinjenim Državama, ali su rekli da ne mogu da isključe mogućnost da Kina organizuje još vežbi.
Saopštenje Kine usledilo je nekoliko sati nakon što je francuski predsednik Emanuel Makron napustio Kinu, gde se sastao sa predsednikom Si Đinpingom i drugim visokim liderima. Makron je pozvao Peking da razumno razgovara sa Rusijom o ratu u Ukrajini.
Šefica Evropske unije Ursula fon der Lajen, koja je takođe bila u Kini ove nedelje na sastanku sa Sijem, rekla je da je stabilnost u Tajvanskom moreuzu od najveće važnosti.
Si je odgovorio rekavši da je očekivanje od Kine da napravi kompromis u vezi sa Tajvanom bila „želja“, prema zvaničnom čitanju sastanka u Kini.
Kinesko ministarstvo odbrane, uz najavu vežbi oko Tajvana, na svojoj početnoj stranici je prikazalo slike sastanka Sija sa Makronom i fon der Lajen.
Tajvanski bezbednosni izvor je rekao da su nedavni napori Kine da šarmira strane lidere bili uzaludni nakon najave vežbi.
„Po najavi vežbi u moreuzu, svi ti napori su preko noći nestali i postali uzalud.“