Kineske platforme za onlajn sadržaj, uključujući Tencent Music (1698.HK) i NetEase-ov Cloud Music, uklonile su funkcije striminga uživo za koje analitičari kažu da bi se mogle koristiti za ilegalno kockanje, uz veliku cenu njihove kvartalne prihode.
Analitičari kažu da su platforme za onlajn sadržaj povukle funkcije poput virtuelnog izvlačenja sreće nakon što je vlada u junu počela da se obračunava sa strimingom uživo, kao deo šireg suzbijanja onlajn kockanja.
Dok platforme kažu da zabranjuju kockanje, analitičari kažu da se izuzetno popularnim izvlačenjima sreće često manipulišu strimeri koji se dogovaraju sa gledaocima da podele nagradu.
Ove karakteristike su povećale popularnost striminga uživo, tržišta koje je 2022. vredelo oko 152 milijarde juana (21 milijardu dolara), saopštila je istraživačka kompanija Analisis.
Obuka je podstakla Tencent Music i Huia (HUIA.N) da „preventivno onemoguće funkcije striminga uživo koje sadrže igre na sreću“, rekao je Ivan Su, analitičar u Morningstaru, ukidajući unosan izvor prihoda.
U svojoj zaradi u drugom kvartalu objavljenoj prošle nedelje, Tencentov onlajn muzički ogranak Tencent Music i njegova platforma za emitovanje igara nalik Tvitchu Huia rekli su da su njihovi prihodi od društvene zabave, koji uključuju striming uživo, opali za 24% i 16% u poređenju sa istom prošlom godinom. razdoblje.
U četvrtak je Cloud Music, servis za striming muzike u većinskom vlasništvu NetEase-a, izvestio da je prihod od društvene zabave, koji čini oko polovinu ukupnog prihoda, takođe pao za 24% u drugom kvartalu na godišnjem nivou.
Nijedna od ovih kompanija nije spomenula napad na kockanje kada su prijavili svoju zaradu, a nisu odgovorili ni na zahtev za dalji komentar.
Međutim, suosnivač popularne platforme za striming uživo u Guangdžouu, koji je odbio da bude imenovan pozivajući se na osetljivost teme, rekao je Rojtersu da je nekoliko popularnih aplikacija za striming uživo i ćaskanje uživo moralo da obustavi usluge nakon policijskih istraga.
Lokalni mediji su takođe izvestili da je između maja i jula oko 40 aplikacija za ćaskanje ugašeno zbog „poslovnog prilagođavanja“.
„Očekujemo da će suzbijanje kockanja… eliminisati 20% do 70% prihoda od striminga uživo, u zavisnosti od izloženosti svake platforme“, rekao je Čarli Čaj, analitičar u 86Research.
„Trebalo bi da prođu dve četvrtine da bi se uticaj potpuno apsorbovao, trećina u K2, a preostale dve trećine u K3.
U svom izveštaju o zaradi, Tencent je rekao da prilagođava svoj posao striminga uživo kako bi postao više „orijentisan na muziku“, dok je Huia rekao da radi na tome da atmosfera platforme bude „zdravija“. Cloud Music je rekao da jača svoj „mehanizam interne kontrole… i usvaja stroži nadzor nad neregularnim aktivnostima korisnika“.
Dok kineske vlasti kažu da su okončale višegodišnji, široki regulatorni udar na njegov tehnološki sektor, kontrola je nastavljena dok Peking nastoji da ispravi društvene i poslovne aktivnosti u skladu sa socijalističkim normama.
Kockanje na mreži i dalje izaziva zabrinutost, jer su vlasti 2020. godine rekle da prekogranični protok sredstava za kockanje predstavlja rizik za nacionalnu bezbednost.