Kineska vojska se sprema za rat

Kineska vojska se sprema za rat

Objava kineske vojne grupe o „pripremanju za rat“ privukla je stotine hiljada odobrenja u petak na društvenoj mreži Veibo. Iako se radi o trenutku kada je Peking upozorio Vašington na provokacije u vezi sa Tajvanom, post bi mogao biti potpuno bezazlen – i odnosi se na predstojeću godišnjicu Narodnooslobodilačke armije i stih iz govora predsednika Si Đinpinga, navodi državni list Global Times.

Poruka koja sadrži samo dva znaka na mandarinskom jeziku postavljena je u petak na Veibo stranici 80. grupe armija PLA, sa sedištem u Vejfangu, u provinciji Šandong. Brzo je stvorio preko 300.000 pozitivnih reakcija i skoro 20.000 komentara.

Fraza bi se mogla prevesti kao „pripremite se za rat“ ili „spremni za borbu“, ali Global Times je rekao da je tačan prevod „Priprema za rat!“

Si je ranije rekao da samo oni sposobni da se bore mogu da zaustave bitke, a da samo oni koji su spremni za rat ne moraju da se spotaknu u njih, navodi list, podružnica Pipls Dejlia, zvaničnog lista Pipls Dejli na engleskom jeziku. vladajuća Komunistička partija Kine.

80. grupa armija je dala dodatni kontekst u komentaru, rekavši da „moramo imati na umu osnovnu odgovornost pripreme za rat i juriša na putu jake vojske“.

1. avgusta biće obeležena 95. godišnjica osnivanja PLA, a kineska vojska se užurbano priprema za proslavu. Međutim, objava na Veibou dolazi samo dan nakon telefonskog razgovora između Sija i američkog predsednika Džoa Bajdena, u kojem je kineski lider poslao veoma naglašenu poruku SAD.

„Oni koji se igraju vatrom od nje će propasti. Nadamo se da će SAD biti čiste oko ovoga“, rekao je Si Bajdenu, prema kineskom čitanju poziva. Peking se čvrsto protivi tajvanskom separatizmu bilo koje vrste, dodao je Si.

Iako Bajden insistira da se američka politika u vezi sa ostrvom nije promenila, on nije demantovao glasine da predsednica Predstavničkog doma Nensi Pelosi namerava da poseti Tajvan u avgustu.

Pentagon je navodno razvio „plan za vanredne situacije“ za slanje dodatnih brodova i borbenih aviona u region, dok je Kina zapretila SAD „nepodnošljivim posledicama“ ako poseta nastavi, a neki stručnjaci idu toliko daleko da zagovaraju napad na Tajvan u odgovor na takvu „provokaciju“.

Peking zvanično smatra ostrvsku teritoriju Kine suverenom teritorijom, koja će u dogledno vreme biti reintegrisana. Tajvan je bio pod kontrolom nacionalističkog Kuomintanga, koji je napustio kopno uz pomoć SAD nakon što je izgubio kineski građanski rat od PLA 1949. godine.