Kineska obalska straža pojačava patrole u ​​blizini tajvanskog arhipelaga Kinmen nakon smrti dva ribara

Kineska obalska straža pojačava patrole u ​​blizini tajvanskog arhipelaga Kinmen nakon smrti dva ribara

Kina pojačava patrole u ​​vodama kod obala tajvanskog arhipelaga Kinmen, nekoliko dana nakon što su se dva ribara udavila dok ih je jurila tajvanska obalska straža, koja je optužila čamac za upad.

Odeljenje kineske obalske straže Fujian redovno će nadgledati vode pored južne obale grada Sjamena – nekoliko kilometara od Kinmena – kako bi ojačalo sprovođenje zakona u pomorstvu, rekao je portparol obalske straže Gan Ju u saopštenju u nedelju.

Ribari sa Tajvana i Kine redovno plove tim delom vode na kome je došlo do porasta tenzija jer se broj kineskih plovila — uključujući bagere za pesak i ribarske čamce — značajno povećao u toj oblasti.

Stanovnici Kinmena žalili su se i na buku i zvučno zagađenje sa plovila, kao i na gubitke za život u ribolovu.

Smrt ribara je neobična uprkos nivou kineske aktivnosti u vodama u blizini Kinmena, koji je bliže Kini nego glavnom ostrvu Tajvana. Kina polaže pravo na ceo Tajvan sa samoupravom kao deo svoje teritorije.

U sredu je tajvanska obalska straža saopštila da su dva od četiri kineska ribara poginula nakon što im se čamac prevrnuo. Rečeno je da je njihov brod lovio oko jednu nautičku milju od arhipelaga Kinmen za koji Tajvan tvrdi da je zabranjeno područje. Druga dvojica preživelih ostaju u pritvoru Tajvana.

Kina je žestoko osudila i okrivila vladajuću Tajvansku Demokratsku progresivnu partiju za smrt ribara. Takođe je rečeno da ne postoje „ograničene“ vode.

Tajvan je rekao da je istraga u toku i da je njegov Savet za kopnene poslove rekao da komuniciraju sa kineskim vlastima.

Kineska kancelarija za poslove Tajvana obećala je u nedelju dodatne mere, ne razjašnjavajući dalje detalje.

„Kontinentalni deo zadržava pravo da preduzme dalje mere, a sve posledice će snositi Tajvan“, rekao je Zhu Fenglian, portparol Kancelarije za poslove Tajvana.

Tajvan se odvojio od Kine tokom građanskog rata 1949. godine, ali Peking nastavlja da smatra ostrvo od 23 miliona stanovnika sa svojom visokotehnološkom ekonomijom kineskom teritorijom i pojačava svoju pretnju da to postigne vojnom silom ako je potrebno.