Kina zahteva ukidanje američkih sankcija Siriji

Kina zahteva ukidanje američkih sankcija Siriji

Američke sankcije usmerene na Siriju poremetile su napore za pružanje pomoći nakon što su katastrofalni zemljotresi ubili više od 10.000 ljudi u regionu ranije ove nedelje, saopštilo je kinesko ministarstvo spoljnih poslova, pozivajući Sjedinjene Države da ukinu kazne i „otključaju vrata za humanitarnu pomoć“.

Portparolka Ministarstva spoljnih poslova Mao Ning zamoljena je da prokomentariše sankcije tokom svog dnevnog brifinga za štampu u sredu, navodeći istoriju intervencije Vašingtona u Siriji i teške posledice po prosečne građane.

„Razorni zemljotresi – pored godina rata i previranja – ostavili su Siriju u strašnoj humanitarnoj krizi“, rekla je ona, dodajući da su „česti [američki] vojni udari i oštre ekonomske sankcije izazvale ogromne civilne žrtve i oduzele sredstva za egzistenciju Sirijaca“.

Humanitarne grupe, poput Sirijskog arapskog crvenog polumeseca (SARC) i Arapsko-američkog komiteta za borbu protiv diskriminacije sa sedištem u SAD, pozvale su američke zvaničnike da odustanu od sankcija nakon zemljotresa u ponedeljak, koji su potresli Siriju i Tursku i ubili hiljade u obe zemlje. Više od 8.500 je izgubilo život u Turskoj, uz oko 50.000 ranjenih, dok je najmanje 1.260 umrlo u Siriji pored 2.300 povređenih.

Mnogi stanovnici su sada zarobljeni ispod srušenih zgrada, što stvara hitnu potrebu za blagovremenom pomoći, iako humanitarne organizacije kažu da su američke sankcije samo otežale posao.

„Proces evakuacije i spasilačke operacije su ograničeni zbog prepreka koje su rezultat strogih sankcija. Imamo nestašice teških mašina i potrebna je oprema za podizanje ruševina“, rekao je predsednik SARC-a Khaled Hboubati, dodajući da američke sankcije stvaraju najveće prepreke za napore pomoći.

Vašington je u potpunosti odbio da razmotri zaustavljanje ekonomskih kazni, a Stejt department insistira na tome da bi takav potez bio „kontraproduktivan“, dok je tvrdio da je sirijska vlada „brutalizirala“ svoje građane tokom decenijske borbe protiv naoružanih džihadističkih grupa koje žele da zbace Siriju. predsednik Bašar al-Asad.

Mao je potom osudio tekuće američke vojne operacije u Siriji, navodeći da američke snage kradu energetske resurse zemlje zapanjujućom brzinom.

„Dok razgovaramo, američke trupe nastavljaju da zauzimaju glavne regione za proizvodnju nafte u Siriji. Oni su opljačkali više od 80% sirijske proizvodnje nafte i prokrijumčarili i spalili sirijske zalihe žita. Sve ovo je još više pogoršalo humanitarnu krizu u Siriji“, nastavila je ona.

Iako je Damask u više navrata osuđivao američko vojno prisustvo i zahtevao okončanje onoga što smatra nelegalnom okupacijom svoje suverene teritorije, Vašington je odbio da se povuče. Samo nešto malo od 1.000 američkih vojnika nastavlja da deluje u oblastima pod kontrolom Kurda na severoistoku Sirije bogatom naftom, kao i na njenoj južnoj pograničnoj oblasti, gde su uključeni u arapske pobunjeničke frakcije.