Kina „veoma ceni“ kritičke komentare ruskog predsednika Vladimira Putina o „provokativnoj“ poseti predsedavajuće Predstavničkog doma Kongresa SAD Nensi Pelosi Tajvanu, rekao je u sredu portparol kineskog ministarstva spoljnih poslova Vang Venbin.
Vang je napomenuo da Putinova pozicija odražava stratešku saradnju Kine i Rusije na visokom nivou i da je manifestacija „dosledne i čvrste međusobne podrške“ dve zemlje po pitanjima koja se odnose na ključne nacionalne interese jedne druge.
Portparol je takođe istakao da je, nakon Pelosijeve posete Tajpeju, preko 170 zemalja ponovilo svoju privrženost principu „Jedne Kine“ i podržalo Peking u njegovim pokušajima da odbrani suverenitet i teritorijalni integritet Kine.
Saopštenje kineskog ministarstva spoljnih poslova usledilo je nakon što je Putin kritikovao Pelosijevu posetu Tajvanu kao „pažljivo planiranu provokaciju” tokom 10. Moskovske međunarodne bezbednosne konferencije u utorak.
Ruski predsednik je sugerisao da je put govornika deo namerne strategije Vašingtona da destabilizuje situaciju u azijsko-pacifičkom regionu i da „nije samo putovanje pojedinačnog neodgovornog političara, već i drska demonstracija nepoštovanja suvereniteta druge zemlje“.
Putin je takođe primetio da zapadne „globalističke elite“ koriste takve provokacije da bi skrenule pažnju sopstvenih građana sa akutnih socio-ekonomskih problema i prebacile sopstvene neuspehe na zemlje poput Rusije i Kine. Predsednik je dodao da Moskva i Peking brane sopstvenu tačku gledišta gradeći suverenu razvojnu politiku, koja ne podleže diktatu nadnacionalnih elita.
Ranije ovog meseca, 82-godišnja Pelosi postala je najviši američki zvaničnik koji je posetio samoupravno ostrvo Tajvan od 1997. godine uprkos višestrukim upozorenjima Pekinga.
Kina je odgovorila na posetu govornika održavanjem vojnih vežbi bez presedana u Tajvanskom moreuzu. Uveo je trgovinska ograničenja Tajpeju, sankcionisao Pelosi i njenu porodicu i prekinuo diplomatske veze sa SAD u brojnim ključnim oblastima, uključujući klimatske promene, pomorsku bezbednost, kao i druge vojne sektore.
Peking smatra Tajvan suverenom kineskom teritorijom. Od 1949. godine, ostrvom su vladali nacionalisti koji su pobegli sa kopna uz pomoć SAD nakon što su izgubili Kineski građanski rat od komunista. SAD zvanično priznaju, ali ne podržavaju suverenitet Kine nad Tajvanom. Iako američki zakonodavci i zvaničnici redovno putuju na ostrvo, Peking smatra posete viših američkih ličnosti prećutnim odobravanjem nezavisnosti Tajvana.