Kina uzvraća udarac nakon što je Bajden nazvao Sija „diktatorom“

Kina uzvraća udarac nakon što je Bajden nazvao Sija „diktatorom“

Kina je uzvratila u sredu nakon što je predsednik SAD Džo Bajden nazvao predsednika Si Đinpinga „diktatorom”, rekavši da su te izjave apsurdne i provokacija u neočekivanom nizu nakon napora obe strane da smanje tenzije.

Bajden je dao svoje komentare samo dan nakon što je američki državni sekretar Antoni Blinken posetio Peking kako bi stabilizovao odnose za koje Kina kaže da su na najnižoj tački otkako su uspostavljene formalne veze.

Prisustvujući akciji prikupljanja sredstava u Kaliforniji, Bajden je rekao da je Si bio veoma posramljen kada je navodno kineski špijunski balon odleteo sa kursa iznad vazdušnog prostora SAD početkom ove godine, i nagovestio da je Ksijevu sramotu pogoršala njegova moć. Blinken je u ponedeljak rekao da ovo poglavlje treba da bude zatvoreno.

„Razlog zašto se Si Đinping veoma uznemirio kada sam oborio taj balon sa dva vagona puna špijunske opreme u njemu je to što nije znao da je tamo“, rekao je Bajden.

„To je velika sramota za diktatore. Kada nisu znali šta se dogodilo. To nije trebalo da ide tamo gde je bilo. Izletelo je sa kursa“, rekao je Bajden.

Si je postao najmoćniji kineski lider od Mao Cedunga nakon što je u martu obezbedio treći predsednički mandat koji je razbio presedan, a u oktobru na čelu Komunističke partije.

On predsedava jednopartijskim sistemom koji mnoge grupe za ljudska prava, zapadni lideri i akademici nazivaju diktaturom jer nema nezavisno pravosuđe, slobodne medije ili opšte pravo glasa za nacionalnu funkciju.

Kritičari Sija i njegove stranke su cenzurisani na mreži i rizikuju pritvor van mreže.

Bajden je takođe rekao u utorak da Kina „ima stvarne ekonomske poteškoće“.

Bajden je kao predsednik ranije spominjao Kinu kao „u suštini“ diktaturu i „mesto za autokratu, diktatora“, dok je rekao da nijedan drugi svetski lider ne želi da bude Si. Ali izjave od utorka bile su neke od njegovih najdirektnijih o tome kako vidi kineskog lidera.

Portparol kineskog ministarstva spoljnih poslova rekao je da su Bajdenove primedbe „ekstremno apsurdne” i „neodgovorne”.

Izražavajući snažno nezadovoljstvo Kine, portparol ministarstva spoljnih poslova Mao Ning rekao je da su Bajdenovi komentari ozbiljno narušili činjenice, diplomatski protokol i političko dostojanstvo Kine.

„Oni su otvorena politička provokacija“, rekla je ona na konferenciji za novinare.

Upitan koliko je Si bio svestan kretanja balona, Mao je ponovio prethodno objašnjenje Kine da je prolazak balona kroz vazdušni prostor SAD bio nenameran i uzrokovan okolnostima van njene kontrole.

„Bajdenova velika usta su labav top“, rekao je Vu Sinbo, direktor Centra za američke studije na Univerzitetu Fudan u Šangaju, dodajući da ove primedbe možda neće poništiti ono što je Blinken postigao tokom svoje posete Kini.

Drugi analitičari su takođe umanjili verovatnu štetu po odnosima SAD i Kine.

„Kladim se da Vašington želi da ovo tiho nestane“, rekao je Jun Sun, šef kineskog programa u Stimson centru.

„A Kinezi neće želeti da ovo preteraju, uništavajući izglede za proces koji vodi do Sijevog bilateralnog samita sa Bajdenom u novembru.

Bajden je često definisao trenutno stanje u globalnoj politici kao bitku između demokratije i autokratije, i rekao je da bi demokratski vođene zemlje trebalo da uspostave ekonomske veze kako bi uravnotežile zemlje koje predvode autokratiju, ciljajući na Rusiju i Kinu.

Peking je u prošlosti bio ljut na tu definiciju. Si je rekao Bajdenu tokom sastanka u novembru 2022. da Kina ima „demokratiju u kineskom stilu“, objavile su tada kineske državne vesti.

Blinken i Si složili su se na svom sastanku u ponedeljak da stabilizuju rivalstvo između Vašingtona i Pekinga kako ono ne bi prešlo u sukob.

Iako nije napravljen nikakav napredak tokom prve posete američkog državnog sekretara Kini u poslednjih pet godina, obe strane su se složile da nastave diplomatski angažman uz još poseta američkih zvaničnika u narednim nedeljama i mesecima.

Bajden je kasnije u utorak rekao da bi američki izaslanik za klimu Džon Keri mogao uskoro otići u Kinu.

Dan ranije, u ponedeljak, Bajden je rekao da misli da su odnosi dve zemlje na pravom putu i ​​ukazao da je tokom Blinkenovog putovanja postignut napredak.

Javljajući se iz Moskve, portparol Kremlja Dmitrij Peskov rekao je da su Bajdenovi komentari u suprotnosti sa Blinkenovim naporima da ublaži tenzije sa Pekingom, opisujući te primedbe kao „nerazumljive“.

„To su veoma kontradiktorne manifestacije američke spoljne politike, koje govore o velikom elementu nepredvidivosti“, rekao je Peskov novinarima u sredu.

Međutim, to je njihova stvar“, rekao je Peskov. „Imamo naše loše odnose sa Sjedinjenim Američkim Državama i naše veoma dobre odnose sa Narodnom Republikom Kinom.

Činilo se da drugi svetski lideri nisu voljni da se uključe. Upitan više puta o situaciji, portparol nemačke kancelarke Olafa Šolca rekao je samo: „Savezna vlada je primila k znanju izjavu američkog predsednika“.