Kina ubrzava izgradnju nove antarktičke stanice

Kina ubrzava izgradnju nove antarktičke stanice

Kina povećava svoj otisak na Antarktiku prema novim satelitskim snimcima koje je prikupio istraživački centar sa sedištem u Vašingtonu i koji pokazuju da je izgradnja nastavljena prvi put od 2018. godine na petoj stanici u južnom polarnom regionu, preneo je Rojters.

Peking je nastojao da razvije nove brodske rute na Arktiku i proširi svoja istraživanja na Antarktiku, ali zapadne vlade brinu se da bi njegovo sve veće prisustvo u polarnim regionima moglo da obezbedi Narodnoj oslobodilačkoj vojsci (PLA) bolje mogućnosti nadzora.

Očekuje se da će nova stanica, na Neiskazivom ostrvu u blizini Rosovog mora, uključivati opservatoriju sa satelitskom zemaljskom stanicom i trebalo bi da pomogne Kini da „popuni veliku prazninu“ u svojoj mogućnosti pristupa kontinentu, navodi Centar za strateške i međunarodne studije (CSIS) navodi se u izveštaju.

CSIS je koristio satelitske snimke snimljene u januaru da identifikuje nove objekte za podršku, privremene zgrade, platformu za helikoptere i temelje za veću glavnu zgradu na stanici od 5.000 kvadratnih metara. Procenjuje se da bi izgradnja mogla da bude završena do 2024. godine.

„Iako stanica može da obezbedi praćenje i komunikaciju za sve veći broj kineskih naučnih satelita za polarno posmatranje, njena oprema može istovremeno da se koristi za presretanje satelitskih komunikacija drugih nacija“, rekao je CSIS.

Stanica je dobro pozicionirana za prikupljanje obaveštajnih podataka o signalima nad Australijom i Novim Zelandom i telemetrijskih podataka o raketama lansiranim iz novog australijskog svemirskog centra Arnhem, navodi se u saopštenju. Kada bude završena, očekuje se da će stanica uključiti pristanište za kineske ledolomce Ksuelong.

CSIS je rekao Rojtersu da, iako SAD i dalje održavaju veće istraživačko prisustvo na Antarktiku – uključujući najveći objekat u svojoj stanici McMurdo – otisak Kine raste brže. Peta kineska stanica biće 320 km od stanice McMurdo, navodi se.

Prema Ugovoru o Antarktiku iz 1959. godine, čiji je Kina potpisnica, aktivnosti na kontinentu su ograničene na „miroljubive svrhe“. Vojnom osoblju je dozvoljeno da sprovodi naučna istraživanja, ali im je zabranjeno postavljanje baza, izvođenje manevara ili testiranje oružja.

U izveštaju Pentagona iz 2022. navodi se da je nova antarktička infrastruktura Kine verovatno delimično namenjena jačanju njenih budućih zahteva za prirodnim resursima i pomorskom pristupu i poboljšanju sposobnosti PLA.

Kina odbacuje tvrdnje da bi se takve stanice koristile za špijunažu.