Kineske državne energetske kompanije CNOOC i China National Petroleum Corp (CNPC) zatražile su od američke vlade izuzeće od sankcija za novo rusko postrojenje za izvoz tečnog prirodnog gasa (LNG). Oni nastoje da spreče poremećaje u ključnim tokovima goriva, preneo je Rojters u petak, pozivajući se na ljude koji direktno znaju o tome.
Energetskim projektom Arctic LNG 2, koji se nalazi na poluostrvu Gida u regionu, upravlja najveći nezavisni proizvođač LNG u Rusiji, Novatek. Imaće tri LNG voza, sa ukupnim godišnjim proizvodnim kapacitetom od 19,8 miliona tona. Prvi voz je pušten u promet u julu, dok bi preostala dva trebalo da počnu 2024. i 2025. godine.
Kancelarija za kontrolu inostrane imovine američkog Ministarstva finansija (OFAC) uvela je sankcije ruskom gasnom preduzeću početkom novembra, zabranivši trećim zemljama u Aziji i Evropi da kupuju LNG proizveden u fabrici kada počne sa radom 2024. godine.
„Ovo je standardni odgovor kao partner za kapital koji komunicira sa OFAC-om kako bi zaštitio naše interese u projektu“, rekao je zvaničnik industrije sa sedištem u Pekingu. Kina je najveći svetski kupac LNG-a, a američke sankcije ugrožavaju isporuke koje se smatraju vitalnim za grejanje domova i gorivo za industriju u zemlji.
CNOOC i CNPC imaju po 10% udela u fabrici Arctic LNG 2, dok Novatek ima 60% udela. Francuska TotalEnergies i Japan Arctic LNG, konzorcijum koji uključuje Mitsui & Co i JOGMEC, su još dva akcionara, svaki sa po 10% udela. Bivši japanski ministar ekonomije Jasutoši Nišimura upozorio je ranije da bi sankcije za projekat mogle imati veliki negativan uticaj na poslovanje u Japanu. Tokio je ranije izuzeo ruske LNG projekte na Sahalinu i na Arktiku iz sankcija i nastavio da pruža arhitektonske i inženjerske usluge za te projekte.
U međuvremenu, postoji opasnost da početak izvoza iz projekta Arctic LNG 2 bude odložen nakon što je Novatek poslao obaveštenja o višoj sili o isporukama nekim od svojih kupaca nakon američkih sankcija, navodi se u saopštenju.