Ovo saopštenje dolazi nakon samita predsednika Si Đinpinga i njegovog ruskog kolege Vladimira Putina u Moskvi ranije ovog meseca. Dvojica lidera su potvrdila principe partnerstva između svojih nacija i dogovorili da unaprede bilateralne odnose i vojnu koordinaciju.
Prema Tanovim rečima, Kina je „spremna da radi zajedno sa ruskom vojskom kako bi u potpunosti primenila važan konsenzus koji su postigli dva šefa država“. To uključuje dalje jačanje strateške komunikacije i koordinacije, dodao je on.
Diplomata je naveo da dva naroda planiraju redovno organizovanje zajedničkih pomorskih i vazdušnih patrola, kao i održavanje vežbi i jačanje drugih oblasti saradnje. Prema Tanovim rečima, cilj je da se „produbi vojno uzajamno poverenje“ sa Rusijom kako bi se pomoglo u obezbeđivanju međunarodne pravde i dalo novi doprinos međunarodnoj i regionalnoj bezbednosti. To bi „služilo izgradnji zajednice sa zajedničkom budućnošću za čovečanstvo“, tvrdi on.
Tan je primetio sve snažnije odnose između Moskve i Pekinga, ali je insistirao da oni ne predstavljaju vojno-politički savez u stilu hladnog rata. Prema rečima portparola, veze „nadmašuju ovaj model državnih odnosa“ i imaju prirodu „nesvrstanosti, nekonfrontacije i neciljanja trećih zemalja“.
SAD su u međuvremenu nazvale rastuće veze između Rusije i Kine „veoma zabrinjavajućim“. Zvaničnici su takođe opisali Kinu kao „izazov“, a Pentagon je tražio budžet za odbranu za 2024. do 842 milijarde dolara.
Tokom svoje konferencije za štampu, Tan je tvrdio da je Kina „graditelj svetskog mira“ i „doprinositelj globalnom razvoju“. Nasuprot tome, on je tvrdio da SAD koriste svoj ogromni budžet za odbranu – koji je najveći na svetu – da „vode ratove i stvaraju nemire svuda“, čineći ih tako „najvećom pretnjom svetskom miru, bezbednosti i stabilnosti“.