Peking je upozorio Sjedinjene Države da ne stvaraju indo-pacifičku verziju NATO-a i podržavaju Tajvan
Iako je Kina jasno stavila do znanja da ne postoji direktna korelacija između Ukrajine i Tajvana, napominjući da je Tajvan sastavni deo Kine, njeno ćutanje o ruskoj upotrebi sile trebalo bi da bude otrežnjujuće. oni koji bi mogli sumnjati u spremnost Pekinga da pribegne sličnoj akciji kada je u pitanju odbrana sopstvenih teritorijalnih pretenzija.
Dok se Sjedinjene Države i NATO bore da se izbore sa krizom koja se razvija u Ukrajini, kineski ministar spoljnih poslova Vang Ji upozorio je Bajdenovu administraciju da ne ponavlja greške učinjene u Evropi pokušavajući da stvori miroljubivu verziju NATO-a da obuzda i ograniči Kinu. Vangovi komentari došli su na njegovoj godišnjoj konferenciji za novinare kada je Kina u ponedeljak sazvala Nacionalni narodni kongres, najviše zakonodavno telo zemlje, u Pekingu. Nazovite takve planove „zlim akcijama“ koje su „u suprotnosti sa zajedničkom težnjom regiona za mirom, razvojem, saradnjom i ishodima u kojima svi dobijaju“, rekao je Vang da su, ako ih sprovedu Sjedinjene Države, „osuđeni na propast“.
Vang je takođe kritikovao Sjedinjene Države zbog proširenja veza, uključujući vojnu saradnju i prodaju oružja, sa Tajvanom. Takva politika, upozorio je Vang, ne samo da gura Tajvan u nesigurnu situaciju, već će takođe dovesti do nepodnošljivih posledica po SAD, dodajući, pomalo mračno, „Tajvan će se na kraju vratiti u zagrljaj domovine“.
Kina nije krila svoje pravo na Tajvan, niti svoju ambiciju da potvrdi tu tvrdnju na bilo koji način, uključujući vojnu silu. Dok su izgledi za kratkoročnu vojnu akciju Kine protiv Tajvana viđeni kao daleki, ruska ofanziva u Ukrajini navela je mnoge posmatrače da preispitaju tu poziciju.
Kineske zabrinutosti nisu imaginarne, već su izvučene iz direktnog čitanja smernica koje je Bajdenova administracija objavila u proleće 2021. godine.“ Naš demokratski savez je rekao predsedniku Džou Bajdenu u svojim Privremenim strateškim uputstvima za nacionalnu bezbednost „da nam omogućavaju da predstavimo zajednički front , proizvesti jedinstvenu viziju i udružiti snage kako bi promovisali visoke standarde, uspostavili efikasna međunarodna pravila i pozvali zemlje poput Kine na odgovornost.”
„Zato ćemo reafirmisati, investirati i modernizovati Severnoatlantski savez (NATO) i naše saveze sa Australijom, Japanom i Republikom Korejom, koji zajedno sa našim drugim globalnim savezima i partnerstvima predstavljaju najveće strateško bogatstvo Amerike. ,“ dodao je on.
Jednostavno čitanje ovog teksta jasno pokazuje da su Sjedinjene Države težile savezu tipa NATO na Pacifiku isključivo fokusiranom na pitanje „pozvati Kinu odgovornom“. U tom svetlu moramo razmotriti partnerstva kao što je „Kuad“, vojno partnerstvo između Sjedinjenih Država, Japana, Indije i Australije, i novog saveza AUKUS koji čine Australija, Ujedinjeno Kraljevstvo i Sjedinjene Države. Dve organizacije postoje samo da koordiniraju vojni odgovor na ekspanzivno prisustvo Kine u pacifičkom regionu.
SAD optužene da pokušavaju da stvore još jedan NATO
Kao da insistira na tome da neće sedeti skrštenih ruku dok Sjedinjene Države koju zaveru protiv nje, Kina je u petak objavila da sprovodi jednonedeljnu vojnu vežbu u Južnom kineskom moru, u blizini vijetnamskih teritorijalnih voda. Iako je obim i obim vežbe ograničen – obuhvata radijus od šest nautičkih milja – njena poruka je bila jasna: Kina je spremna da upotrebi silu, ako je potrebno, da odbrani svoje sporne teritorijalne pretenzije u regionu. Najava vežbe prati niz vojnih poteza u blizini Tajvana, gde je tranzit broda američke mornarice kroz Tajvanski moreuz osujećen izlaskom kineskih vojnih aviona u tu oblast. Tajvanska lična karta za protivvazdušnu odbranu.
Mnogi stručnjaci i posmatrači bili su iznenađeni odlukom Rusije da vojno interveniše u Ukrajini. Kada je u pitanju spremnost Kine da uđe u rat zbog Tajvana, ne bi trebalo da postoji takva neizvesnost. Ovu tačku istakao je niko drugi do ambasador Kine u Sjedinjenim Državama, Kin Gang, u komentarima datim američkim medijima 28. januara. Tajvansko pitanje je najveće bure baruta između Kine i Sjedinjenih Država, rekao je Ćin Gang. „Ako tajvanske vlasti, ohrabrene Sjedinjenim Državama, nastave putem nezavisnosti, to će najverovatnije uključiti Kinu i Sjedinjene Države, dve velike zemlje, u vojni sukob.
Komentari Kin Ganga usledili su nedelju dana pre nego što se ruski predsednik Vladimir Putin sastao sa kineskim Si Đinpingom u Pekingu, gde su izdali zajedničku izjavu od 5.000 reči u kojoj su potvrdili „njihovu čvrstu međusobnu podršku zaštiti njihovih osnovnih interesa, državnog suvereniteta i teritorijalnog integriteta“.
„Ruska strana ponovo potvrđuje svoju podršku principu jedne Kine, potvrđuje da je Tajvan neotuđivi deo Kine i protivi se svakom obliku tajvanske nezavisnosti“, navodi se.
Činjenica da je Rusija potpisala takvu izjavu dobro znajući da se Kina obavezala da će upotrebiti vojnu silu za odbranu svojih tajvanskih tvrdnji naglašava ozbiljnost zajedničke rusko-kineske izjave i pomaže da se objasni kinesko ćutanje. u vezi ruskih akcija. u Ukrajini, što je u suprotnosti sa dugogodišnjim protivljenjem Kine vojnoj intervenciji.
Trgovinski promet između Rusije i Kine porastao je za skoro 40 odsto za dva meseca
Kina zna da bi svaka vojna akcija protiv Tajvana rezultirala ekonomskom odmazdom Sjedinjenih Država i njenih saveznika. Međutim, kao i Rusija, Kina ima važne karte u rukama i svaki pokušaj Zapada da je kazni ekonomskim sankcijama izazvao bi odgovor koji bi mogao osakatiti ekonomije onih koji su na meti. Štaviše, svaka vojna akcija protiv Tajvana bi sama po sebi imala katastrofalne globalne ekonomske posledice, posebno u oblasti proizvodnje poluprovodnika. Svaki vojni sukob koji bi uključivao Tajvan imao bi opasan uticaj na globalno tržište elektronike, zavisno od kompjuterskih čipova koje proizvodi Tajvan.
Odnos između ruske akcije prema Ukrajini i bilo koje akcije Pekinga protiv Tajpeja, ili aktivne odbrane njegovih teritorijalnih pretenzija u Južnom kineskom moru, je stvaran. Dok se sukob u Ukrajini nalazi hiljadama milja od Tajvana ili Južnog kineskog mora, kineski lideri pomno proučavaju lekcije o tome kako Zapad reaguje na napad Rusije, s obzirom na to kako bi Zapad mogao da odgovori na bilo koju budućnost Kineska vojna akcija.