Kina se suočava sa kritikama UN-a zbog stanja ljudskih prava

Kina se suočava sa kritikama UN-a zbog stanja ljudskih prava

Kina je u sredu naišla na kritike zbog stanja ljudskih prava kada je u Kancelariji Ujedinjenih nacija za ljudska prava otvoreno dvodnevno saslušanje, a zagovornici prava su pokrenuli pitanja poput preseljenja sa Tibeta, COVID-19, odmazde protiv ljudskih prava i zakona o bezbednosti koji je slomio disidente u Hong Kongu, prenosi AP.

Dok su zagovornici kineske Ujgurske manjine glasno protestovali napolju, kineski ambasador Čen Sju i delegacija od oko 40 izaslanika Kine, Hong Konga i Makaa suočili su se sa pitanjima Komiteta UN za ekonomska, socijalna i kulturna prava, koji razmatra poštovanje tih prava u skoro sve države članice UN svakih nekoliko godina.

Šestočasovna saslušanja su prvi put da je kineska delegacija otputovala da odgovara telu UN u Ženevi od izbijanja pandemije COVID-19 2020. godine, rekli su zvaničnici UN.

Ambasador Čen je u svom uvodnom obraćanju istakao niz dostignuća, uključujući smanjenje siromaštva, obrazovanje, duži životni vek u Kini, kao i podršku drugim zemljama.

„Niko ne može da tvrdi da ima savršen rekord u zaštiti ljudskih prava, jer uvek postoji prostor za poboljšanje. Kina se i dalje suočava sa brojnim problemima i izazovima u promovisanju i zaštiti ekonomskih, socijalnih i kulturnih prava, uključujući „izrazito neuravnotežen“ razvoj i „kamene spoticanja“ u nekim oblastima reformi, rekao je Čen. On je naveo probleme u oblastima poput obrazovanja, poslova, medicinske zaštite, stanovanja i zaštite životne sredine.

Saslušanje je zasnovano na pitanjima iz podnesaka skoro 20 nevladinih grupa, a vodili su je nezavisni stručnjaci koji rade sa UN koji čine komitet, koji ima za cilj da pomogne zemljama da ispune svoje obaveze prema Međunarodnom paktu o ekonomskim, socijalnim i kulturnim pravima.

Mihael Vindfur, zamenik direktora Nemačkog instituta za ljudska prava i izvestilac komiteta za Kinu, postavio je niz pitanja o različitim pitanjima kao što su diskriminacija, pristup advokatima i uveravanja da kineske multinacionalne kompanije neće narušiti ljudska prava u inostranstvu .

„Posao sa Kinom za šest sati posvećenih državnoj reviziji predstavlja izazov za komitet“, rekao je on. „Komitet će stoga dati prioritet najhitnijim pitanjima ljudskih prava prema paktu.

On je upitao koliko je organizacija klasifikovano kao ugrožavajuće nacionalnu bezbednost prema žestoko osporavanom Zakonu o nacionalnoj bezbednosti u Hong Kongu i upitao kako bi Kina poboljšala transparentnost u razmeni podataka o COVID-19 sa međunarodnom zajednicom.

Ali zvaničnici Hong Konga, govoreći na engleskom, insistirali su da zakon o bezbednosti ima posebne odredbe za poštovanje ljudskih prava, posebno u kontekstu nekih sindikalnih aktivnosti, za koje smatraju da su prekršile zakon i da nemaju nikakve veze sa radničkim pravima.

„Vlada Hong Konga (posebnog administrativnog regiona) posvećena je odbrani i zaštiti zakonitih prava i slobode udruživanja u Hong Kongu“, rekao je Hoi-shan Cheung, pomoćnik komesara u hongkonškom odeljenju za rad.

Očekivalo se da će kineski delegati dati barem neke odgovore na kraju saslušanja o Kini — jednoj od šest zemalja pred većem ovog meseca — u četvrtak.