Putovanje predsedavajućeg Predstavničkog doma Tajvana bila je „neverovatna provokacija“ i zbog toga je „Kina odlučila da usvoji sankcije Pelosi i članovima njene uže porodice u skladu sa relevantnim zakonima“ zemlje, naveo je portparol u saopštenju.
Pelosi je otputovala na ostrvo sa samoupravom „ne obazirući se na ozbiljnu zabrinutost i čvrsto protivljenje Kine“, navodi se u saopštenju.
Njena poseta „ozbiljno podriva suverenitet i teritorijalni integritet Kine, ozbiljno gazi princip jedne Kine i ozbiljno ugrožava mir i stabilnost širom Tajvanskog moreuza“, dodaje se.
Suprug govornika Predstavničkog doma, Pol Pelosi, koji takođe ima 82 godine, poseduje konsultantsku firmu za ulaganja u nekretnine i rizični kapital sa sedištem u San Francisku. Imaju petoro dece, od kojih je jedno, Kristin Pelosi (56), strateg Demokratske stranke. Njihova najmlađa ćerka Aleksandra (51) je rediteljka sa više od deset dokumentaraca u biografiji.
Pelosi, koja je treća u redu za predsednika SAD, stigla je na Tajvan kasno u utorak i otišla sledećeg dana, postavši najviši američki zvaničnik koji je posetio ostrvo od 1997. godine.
Predsedavajući Predstavničkog doma je otišao uprkos Pekingu, koji Tajvan smatra delom svoje teritorije, nazvavši taj potez „opasnim i provokativnim“ i obećavajući snažan odgovor.
Dok je Pelosi još bila u Tajpeju, kineske vlasti su najavile najveću vojnu vežbu ikada u Tajvanskom moreuzu i uvele trgovinska ograničenja na ostrvu.
Vojne vežbe i vežbe gađanja u šest pomorskih oblasti širom ostrva počele su u četvrtak i trebalo bi da se nastave do nedelje.
Tajvan je samoupravan od 1949. godine, ali nikada nije zvanično proglasio nezavisnost od Kine. Uprkos tome što su zvanično priznale Peking kao jedinu legitimnu vlast u Kini od 1979. godine, SAD održavaju snažne nezvanične veze sa ostrvom od 23,5 miliona stanovnika, prodajući oružje Tajpeju i podržavajući njihovo nastojanje za suverenitetom.