Kina sankcioniše 7 kompanija zbog američke vojne pomoći Tajvanu

Kina sankcioniše 7 kompanija zbog američke vojne pomoći Tajvanu

Kineska vlada je u petak uvela sankcije protiv sedam kompanija kao odgovor na nedavne najave Sjedinjenih Američkih Država o prodaji vojne opreme i pomoći Tajvanu, samoupravnom ostrvu koje Kina smatra svojom teritorijom. Ove sankcije su takođe odgovor na nedavno odobrenje godišnjeg zakona o vojnoj potrošnji američke vlade, koji, prema saopštenju kineskog ministarstva spoljnih poslova, sadrži „više negativnih delova o Kini.“

Kina se protivi vojnoj pomoći SAD Tajvanu i često uvodi sankcije povezanim kompanijama nakon što se objavi prodaja ili paket pomoći. Međutim, ove sankcije imaju ograničen uticaj, s obzirom na to da američke odbrambene kompanije ne izvoze oružje ili drugu vojnu opremu u Kinu. Sjedinjene Američke Države su glavni dobavljač oružja Tajvanu za njegovu odbranu.

Sedam kompanija koje su sankcionisane su Insitu Inc., Hudson Technologies Co., Saronic Technologies, ​​Inc., Raitheon Canada, Raitheon Australia, Aerkomm Inc. i Oceaneering International Inc., prema saopštenju Ministarstva spoljnih poslova. U saopštenju se navodi da su i „relevantni viši rukovodioci“ ovih kompanija sankcionisani, ali njihova imena nisu otkrivena.

Imovina ovih kompanija u Kini će biti zamrznuta, dok će organizacijama i pojedincima u Kini biti zabranjeno da sarađuju s njima. U međuvremenu, američki predsednik Džo Bajden nedavno je odobrio 571 milion dolara za materijal i usluge Ministarstva odbrane i vojno obrazovanje i obuku za Tajvan. Takođe, Ministarstvo odbrane je objavilo odobrenje vojne prodaje u vrednosti od 295 miliona dolara.

Zakon o odbrani Sjedinjenih Američkih Država povećava vojnu potrošnju na 895 milijardi dolara i usmerava resurse ka konfrontativnijem pristupu prema Kini. Ovaj zakon uspostavlja i fond koji bi mogao biti korišćen za slanje vojnih resursa na Tajvan na sličan način na koji su SAD podržale Ukrajinu. Takođe proširuje zabranu američke vojne kupovine kineskih proizvoda, uključujući tehnologiju dronova i beli luk za vojne potrebe.

Zhang Ksiaogang, portparol kineskog ministarstva odbrane, izjavio je ranije ove nedelje da Sjedinjene Američke Države pojačavaju „takozvanu“ pretnju iz Kine kako bi opravdale povećanu vojnu potrošnju. Kina smatra da je vojna potrošnja SAD na vrhuncu i da svake godine raste, što, prema njegovim rečima na konferenciji za novinare, „u potpunosti otkriva ratobornu prirodu SAD i njihovu opsednutost hegemonijom i ekspanzijom.“

U saopštenju Ministarstva spoljnih poslova navodi se da postupci SAD krše ranije sporazume između dve zemlje o Tajvanu, mešajući se u unutrašnje poslove Kine i ugrožavajući suverenitet i teritorijalni integritet ove nacije. Tajvanska vlada je takođe prethodno obavestila da je Kina poslala desetine brodova u blizini ostrva kako bi sprovela blokadu, što Tajvan vidi kao potez koji ugrožava mir, stabilnost i međunarodnu plovidbu i trgovinu. Ipak, Kina nije potvrdila niti komentarisala ove vojne aktivnosti.