Kina poziva na globalnu saradnju na samitu veštačke inteligencije, Musk želi „sudiju“

Kina poziva na globalnu saradnju na samitu veštačke inteligencije, Musk želi „sudiju“

Kina je u sredu saopštila da želi da sarađuje sa međunarodnim partnerima na upravljanju nadzorom veštačke inteligencije dok su se politički lideri i tehnološki rukovodioci okupili na inauguracionom samitu o bezbednosti veštačke inteligencije u Britaniji kako bi napravili plan za dalje.

Neki tehnološki šefovi i politički lideri upozorili su da brzi razvoj veštačke inteligencije predstavlja egzistencijalnu pretnju svetu, što je izazvalo trku vlada i međunarodnih institucija da osmisle zaštitne mere i regulativu za budućnost.

U prvim naporima Zapada da upravljaju sigurnim razvojem veštačke inteligencije, kineski zamenik ministra pridružio se liderima iz Sjedinjenih Država i Evropske unije, zajedno sa tehnološkim šefovima kao što su Elon Musk i Sam Altman iz ChatGPT-a.

„Kina je voljna da unapredi naš dijalog i komunikaciju o bezbednosti veštačke inteligencije sa svim stranama, doprinoseći međunarodnom mehanizmu sa globalnim učešćem u okviru upravljanja za koji je potreban širok konsenzus“, rekao je Vu Zhaohui na početku samita, prema zvaničnom prevodu njegove primedbe.

„Zemlje bez obzira na njihovu veličinu i obim imaju jednaka prava da razvijaju i koriste veštačku inteligenciju“, dodao je on.

Musk, koji je upozorio na rizike od veštačke inteligencije, rekao je da je samit želeo da uspostavi „treće strane sudiju“ za kompanije koje razvijaju tehnologiju, kako bi mogao da oglasi alarm kada se razviju rizici i tako uliju poverenje javnosti.

Sastanak – održan u Blečli parku, domu britanskih razbijača šifri iz Drugog svetskog rata – je ideja premijera Rišija Sunaka. On želi da odvoji ulogu Britanije kao posrednika između ekonomskih blokova Sjedinjenih Država, Kine i EU.

Samit je fokusiran na visoko sposobne modele opšte namene zvane „granična veštačka inteligencija“

Vlade učesnice proizvele su „Blečlijevu deklaraciju“, u kojoj su se 28 zemalja i EU složili o potrebi za transparentnošću i odgovornošću aktera u graničnoj tehnologiji veštačke inteligencije, uključujući način na koji će meriti, nadgledati i ublažiti potencijalno štetne sposobnosti.

Britanska ministarka za digitalnu tehnologiju Mišel Donelan rekla je da je dostignuće samo što je toliko ključnih igrača u jednoj prostoriji.

„Prvi put, sada imamo zemlje koje se slažu da ne treba da posmatramo samo nezavisno već i kolektivno rizik oko granične veštačke inteligencije“, rekla je ona novinarima.

Kina je ključni učesnik, s obzirom na ulogu zemlje u razvoju AI tehnologije. Međutim, neki britanski zakonodavci postavljaju pitanje da li bi to trebalo da bude tamo s obzirom na nizak nivo poverenja između Pekinga, Vašingtona i mnogih evropskih prestonica kada je u pitanju kinesko učešće u tehnologiji.

Sjedinjene Države su jasno stavile do znanja uoči samita da je poziv Pekingu u velikoj meri došao iz Britanije, a njena ambasadorka u Londonu Džejn Hartli je rekla Rojtersu: „Ovo je poziv Velike Britanije, ovo nisu SAD“.

Potpredsednica SAD Kamala Haris takođe je govorila u Londonu u sredu, van samita, izlažući odgovor svoje vlade na veštačku inteligenciju, nakon što je predsednik SAD Džo Bajden u ponedeljak potpisao izvršnu naredbu.

Vreme i lokacija njenog govora izazvali su obrve među nekima u vladajućoj Konzervativnoj partiji u Velikoj Britaniji koji sugerišu da Vašington pokušava da zaseni Sunakov samit – optužbu koju su negirali britanski zvaničnici koji kažu da žele što više glasova. Haris će se sastati sa Sunakom kasnije u sredu i prisustvovati drugom danu samita u četvrtak.

Američka sekretarka za trgovinu Gina Raimondo iskoristila je samit da najavi pokretanje američkog instituta za bezbednost veštačke inteligencije i rekla da će sarađivati sa nedavno najavljenim britanskim institutom.

Kanadski ministar za inovacije, nauku i industriju Fransoa-Filip Šampanj rekao je da veštačka inteligencija neće biti ograničena nacionalnim granicama, te je stoga važna interoperabilnost između različitih propisa koji se primenjuju.

„Rizik je da radimo premalo, a ne previše, s obzirom na evoluciju i brzinu kojom se stvari odvijaju“, rekao je Rojtersu.

Na dnevnom redu su teme poput toga kako teroristi mogu da koriste sisteme veštačke inteligencije za pravljenje biološkog oružja i potencijal tehnologije da nadmudri ljude i izazove pustoš u svetu.