Kina poručuje SAD da rešavaju sopstvene probleme sa dugom

Kina poručuje SAD da rešavaju sopstvene probleme sa dugom

VAŠINGTON – Nakon što je američka ministarka finansija Dženet Jelen ove nedelje nazvala Kinu „preprekom“ reformi duga u Africi, kineski zvaničnici u Zambiji su imali jasan odgovor – dovedite svoju kuću u red, preneo je Rojters.

Kineska ambasada u Zambiji je na svom veb sajtu u utorak saopštila da je „najveći doprinos koji SAD mogu da daju pitanjima duga van zemlje je da deluju u skladu sa odgovornom monetarnom politikom, da se izbore sa sopstvenim problemom duga i prestanu da sabotiraju aktivne napore drugih suverenih zemalja da reše svoja dugovanja“.

Republikanci u Predstavničkom domu koriste rizičnu, neobičnu pretnju da odbiju da glasaju za novu gornju granicu duga, cifru koja odražava novac koji je već potrošen i koji sada duguje vlada, kako bi izvršili pritisak na Bajdenovu administraciju i demokrate da smanje programe potrošnje. Do sada, Bela kuća Bajdena odbija da pregovara, računajući da će tvrdolinijski republikanci odstupiti pod pritiskom preduzeća, investitora i umerenih.

Američki državni dug iznosi oko 31 bilion dolara, što je cifra koja je naglo porasla u odnosu na 5,6 biliona dolara iz 2000. godine zahvaljujući delimično povećanju potrošnje za starenje stanovništva, izdacima za ratove u Iraku i Avganistanu, programima COVID-19 i smanjenju poreza koji su smanjili prihode.

Iellen i izvršni direktor Međunarodnog monetarnog fonda Kristalina Georgieva doputovali su odvojeno u Zambiju u nedelju kako bi istakli potrebu za reformom duga u Africi.

Zambija je kasnila sa otplatom duga 2020. i do sada je postigla mali napredak u restrukturiranju sa kineskim i privatnim kreditorima, što je situacija koja je dovela građane u siromaštvo.

Najsiromašnije zemlje na svetu suočile su se sa 35 milijardi dolara otplate duga zvaničnim kreditorima i kreditorima iz privatnog sektora 2022. godine, od čega je više od 40 odsto pripalo Kini, saopštila je Svetska banka.

Povećanje stope Federalnih rezervi SAD, osmišljeno da ukroti inflaciju kod kuće, i aprecijacijski američki dolar povećali su teret servisiranja duga afričkih zemalja, saopštila je Afrička razvojna banka prošle nedelje.