Peking je sugerisao da je poseta predsednice Predstavničkog doma američkog Kongresa Nensi Pelosi Tajvanu možda bila deo pokušaja Vašingtona koji je imao za cilj da stvori izgovor za raspoređivanje veće količine svoje vojske u regionu.
U izjavi datoj tokom posete Bangladešu i objavljenoj u nedelju, kineski ministar spoljnih poslova Vang Ji rekao je da „postoje znaci da Sjedinjene Države pokušavaju da ponove svoje stare trikove“. Diplomata je pojasnio da Vašington ima istoriju „prvo stvaranja problema, a zatim ga koristi za realizaciju sopstvenih strateških planova“ drugde u svetu.
Prema ministru, regionalni igrači treba da se suprotstave povećanju američkog vojnog prisustva u blizini Tajvana. Peking je podsetio Vašington da „Tajvan nije deo Sjedinjenih Država, već kineska teritorija“, i da su davanjem zelenog svetla Pelosijevoj poseti SAD odustale od svoje ranije iskazane posvećenosti teritorijalnom integritetu Kine.
Vang je dalje opisao snažan odgovor Kine, koji je, između ostalog, uključivao sankcije, kao „legitiman, razuman, zakonit, neophodan, otvoren i odgovarajući“. On je dodao da mere o kojima je reč imaju za cilj „odvraćanje pokušaja SAD da ’iskoriste Tajvan za kontrolu Kine‘“.
Najviši kineski diplomata je tvrdio da je Pelosijeva poseta odobrila separatističke snage koje podržavaju nezavisnost Tajvana. Kao trećerangirana osoba u američkoj vladi, Pelosi je udružila snage sa separatistima i borila se protiv kineskog naroda, rekao je on.
Ji je princip nemešanja u unutrašnje stvari drugih nacija nazvao „zlatnim pravilom“ za međudržavne odnose. „Danas, kada je jednostrano maltretiranje s vremena na vreme, međunarodna zajednica treba da stvori jasniji konsenzus o tome, da da jači glas, zajednički štiti osnovne norme međunarodnog prava i zajednički štiti legitimna prava i interese svih zemalja u razvoju. .”
Bangladeš je izdao saopštenje u kojem je ponovio svoju podršku politici „Jedne Kine“ Pekinga. Kina posmatra samoupravni Tajvan kao otcepljenu provinciju i deo suverene kineske teritorije. Dugo je bila zvanična američka politika da priznaju, bez odobravanja, tvrdnju Kine na suverenitet nad Tajvanom.
Peking je više puta pretio uoči Pelosijeve posete Tajpeju, rekavši da će njeno putovanje potkopati suverenitet Kine i naneti štetu američko-kineskim odnosima. U telefonskom razgovoru sa američkim predsednikom Džoom Bajdenom samo nekoliko dana pre nego što je Pelosi otputovala u Aziju i Pacifik, kineski predsednik Si Đinping je upozorio: „Oni koji se igraju vatrom će od nje izginuti.
Nakon što su ta upozorenja ignorisana i Pelosi je završila sa svojom posetom Tajvanu, Kina je prekinula vojne i klimatske odnose sa Vašingtonom.