Kina odugovlači Blinkenovu posetu

Kina odugovlači Blinkenovu posetu

Kina odbija da odredi novi datum posete američkog državnog sekretara Entonija Blinkena zbog zabrinutosti da bi Vašington tokom putovanja mogao da objavi rezultate istrage o incidentu sa špijunskim balonom, navodi Fajnenšel tajms, pozivajući se na izvore. .

Blinken je trebalo da stigne u Kinu početkom februara, ali je Bajdenova administracija odlučila da odloži posetu nakon što je kineski balon na velikoj visini primećen u vazdušnom prostoru SAD. Vašington je naredio da se avion obori, tvrdeći da je špijunirao odbrambene objekte. Kina je insistirala da je to samo meteorološki uređaj koji je vetar odneo sa kursa.

Strane nisu uspele da postignu dogovor o novom datumu Blinkenovog dolaska, jer kineske vlasti žele da se razjasni šta SAD planiraju da urade sa rezultatima istrage FBI-a, koji proučava ostatke uništenog balon, izvestio je FT u subotu.

Kineski ministar spoljnih poslova Ćin Gang razgovarao je o situaciji oko balona sa američkim zvaničnicima koji su prisustvovali Kineskom razvojnom forumu u Pekingu u martu, rekli su „ljudi upoznati sa sastankom”.

Kin je navodno opisao istragu FBI-ja kao još jedan primer problema koji su otežali stabilizaciju kinesko-američkih veza.

FT je citirao portparola kineske ambasade u Vašingtonu Liu Penđua, koji je rekao da Peking „ne može, a da ozbiljno ne dovodi u pitanje nezavisnost, otvorenost i transparentnost takozvane istrage“. Prema Liuu, kineska strana se „čvrsto protivi tome da SAD kontinuirano koriste incident sa [balonom] u političke svrhe i šire ’kinesku pretnju‘“.

FBI i američki Savet za nacionalnu bezbednost do sada nisu bili voljni da kažu da li će rezultati istrage biti objavljeni ili ne.

Incident sa balonom nije jedino pitanje koje zamagljuje odnose između Vašingtona i Pekinga, koji izgledaju na najnižoj tački otkako su ove zemlje uspostavile diplomatske odnose 1979. Sastanci tajvanskog predsednika Cai Ing-vena sa predsednikom Predstavničkog doma Kevinom Makartijem i drugim američkim poslanicima o američkom tlo ranije ovog meseca je još jedan razlog zašto Blinkenova poseta Kini ostaje zadržana, rekli su izvori za FT.

Tajvan je samoupravan od 1949. godine, ali nikada nije zvanično proglasio nezavisnost od Kine. Peking smatra da je ostrvo deo svoje teritorije i energično se protivi kontaktima između Tajpeja i Vašingtona, koji podržava tajvansko nastojanje za suverenitetom i obećao je da će to ostrvo zaštititi vojno.