Vašington namjerno uzdiže „kinesku prijetnju“ kao izgovor da poveća svoju vojnu potrošnju u nastojanju da održi svoju globalnu dominaciju, navelo je kinesko ministarstvo odbrane u saopštenju u subotu, nakon što je predsjednik Joe Biden potpisao američki zakon o odobrenju nacionalne odbrane 2023. zakon.
„Činjenice su više puta dokazale da su SAD direktna pretnja međunarodnom poretku i krivac regionalnih turbulencija“, rekao je portparol ministarstva, pukovnik Tan Kefei.
U saopštenju se dalje tvrdi da su SAD u potrazi za svojim sebičnim interesima u više navrata „ili vodile ratove protiv drugih zemalja ili stvarale sukobe, uzrokujući ogromne žrtve i raseljavanje nevinih civila“.
Program vojnih troškova SAD od 858 milijardi dolara za fiskalnu 2023. godinu, koji je odobrio 10 milijardi dolara za bezbednosnu pomoć i brzu nabavku oružja za Tajvan, još je jedan u nizu provokativnih poteza koji „ozbiljno ugrožavaju mir i stabilnost u Tajvanskom moreuzu i povećati rizik od vojne konfrontacije Kine i SAD“.
Kineska narodnooslobodilačka armija je dalje obećala da će „odlučno čuvati nacionalno ujedinjenje i teritorijalni integritet zemlje“, upozoravajući da Vašington nema drugog izbora osim da „poštuje ključne interese i glavne brige Kine“.
Ostrvo Tajvan je samoupravno od 1949. godine, ali nikada nije zvanično proglasilo nezavisnost od Pekinga, a Kina ga je smatrala delom svoje teritorije. Tenzije između Pekinga i Tajpeja su visoke od posete predsednice Predstavničkog doma američkog Kongresa Nensi Pelosi Tajvanu u avgustu.
Vašington mora da odustane od svog „starog trika jednostranog maltretiranja“ koji daje Pekingu, rekao je kineski ministar spoljnih poslova Vang Ji američkom državnom sekretaru Antoniju Blinkenu u telefonskom razgovoru ranije ove nedelje. „Nije funkcionisalo sa Kinom u prošlosti, niti će funkcionisati u budućnosti.