Kina kaže da nisu pronađeni neobični patogeni nakon što je SZO ispitala respiratorne epidemije

Kina kaže da nisu pronađeni neobični patogeni nakon što je SZO ispitala respiratorne epidemije

Kineske zdravstvene vlasti nisu otkrile nikakve neobične ili nove patogene i dostavile tražene podatke o porastu respiratornih bolesti i prijavljenim grupama pneumonije kod dece, saopštila je u četvrtak Svetska zdravstvena organizacija (SZO), piše Rojters.

SZO je zatražila od Kine više informacija u sredu nakon što su grupe, uključujući Program za praćenje novih bolesti (ProMED), prijavile klastere nedijagnostikovane upale pluća kod dece na severu Kine.

Po pravilu, Kina je odgovorila SZO u roku od 24 sata. SZO je tražila epidemiološke i kliničke informacije, kao i laboratorijske rezultate kroz mehanizam Međunarodnih zdravstvenih propisa.

Podaci sugerišu da je povećanje povezano sa ukidanjem ograničenja COVID-19, zajedno sa cirkulacijom poznatih patogena kao što je mikoplazma pneumonija, uobičajena bakterijska infekcija koja obično pogađa mlađu decu i koja cirkuliše od maja.

Influenca, respiratorni sincicijalni virus (RSV) i adenovirus su u opticaju od oktobra.

Agencija ne savetuje putovanja i trgovinu jer su pratili situaciju sa nadležnima.

U glavnom gradu Pekingu i severoistočnoj provinciji Liaoning nisu otkriveni neobični patogeni.

Kineske vlasti iz Nacionalne zdravstvene komisije održale su konferenciju za štampu 13. novembra na kojoj su izvestile o povećanju incidencije respiratornih bolesti.

I Kina i SZO suočile su se sa pitanjima o transparentnosti izveštavanja o najranijim slučajevima COVID-19 koji su se pojavili u centralnom kineskom gradu Vuhanu krajem 2019.

Zdravstvena agencija UN-a je takođe zatražila od Kine dodatne informacije o trendovima u cirkulaciji poznatih patogena i teretu zdravstvenih sistema. SZO je saopštila da je u kontaktu sa kliničarima i naučnicima preko svojih postojećih tehničkih partnerstava i mreža u Kini.

SZO Kina je saopštila da je „rutina“ da traži informacije o porastu respiratornih bolesti i prijavila je klastere upale pluća kod dece iz zemalja članica, kao što je Kina.

Globalna agencija odlučila je da izda saopštenje o Kini kako bi podelila dostupne informacije, pošto je dobila niz upita o tome od medija, navodi se u saopštenju SZO Kina.

Upozorenje ProMED zasnovano je na izveštaju FTV Nevs sa Tajvana koji je izašao u utorak.

Nedijagnostikovana pneumonija nije pomenuta na prošlonedeljnoj konferenciji za novinare, prema transkriptu, ali je jedan govornik rekao da se svi osećaju kao da je došlo do porasta respiratornih bolesti ove godine u poređenju sa pre tri godine.

Govornik je rekao da je globalno praćenje mikoplazme pneumonije bilo na niskom nivou u protekle tri godine i da su epidemije bile ciklične, dešavajući se svake tri do sedam godina.

Porast broja respiratornih bolesti dolazi dok se Kina priprema za svoju prvu punu zimsku sezonu otkako je u decembru ukinula stroga ograničenja COVID-19. Mnoge druge zemlje su zabeležile sličan porast respiratornih bolesti nakon ublažavanja mera pandemije.

„Reč je samo o relativno velikom sezonskom porastu, možda delom zbog slučajnosti, a delom zato što postoji malo ‘imunitetnog duga’ zbog manjih zimskih skokova u poslednje tri godine”, rekao je Ben Kauling, epidemiolog sa Univerziteta u Hong Kongu.

Kineska nacionalna zdravstvena komisija nije odmah odgovorila na zahtev za komentar.

U četvrtak je objavio intervju za državnu medijsku agenciju Sinhua u kojem je savetovao roditelje šta da rade i napomenuo da velike bolnice primaju veliki broj pacijenata i da su vremena čekanja duga. Nije komentarisalo obaveštenje SZO.

Od sredine oktobra, SZO je saopštila da je severna Kina prijavila porast oboljenja sličnih gripu u poređenju sa istim periodom u prethodne tri godine.

Rečeno je da Kina ima uspostavljene sisteme za prikupljanje informacija o trendovima u incidenciji bolesti i za prijavljivanje tih podataka platformama kao što je Globalni sistem za nadzor i odgovor na grip.

Poslednjih dana, mediji u gradovima kao što je Sjan na severozapadu objavili su video snimke bolnica prepunih roditelja i dece koja čekaju preglede.

Neki korisnici društvenih medija objavili su fotografije dece koja rade domaći zadatak dok primaju intravenske kapi u bolnici.

SZO je saopštila da je, dok je tražila dodatne informacije, preporučila ljudima u Kini da poštuju mere za smanjenje rizika od respiratornih bolesti.

Mere su uključivale vakcinaciju, držanje distance od bolesnih ljudi, ostanak kod kuće kada su bolesni, testiranje i medicinsku negu po potrebi, nošenje maski po potrebi, osiguranje dobre ventilacije i redovno pranje ruku, navodi se u saopštenju.