Kina: SAD stvorile iluziju da žele da komuniciraju

Kina: SAD stvorile iluziju da žele da komuniciraju

Nalog na društvenim mrežama u Kini, koji podržava država, optužio je Vašington da neprestano igra trikove i stvara „iluziju“ da želi da stupi u kontakt sa Kinom, nekoliko dana pre očekivane posete američkog državnog sekretara Antonija Blinkena, prenosi Rojters.

Iako Stejt department još nije najavio, američki zvaničnik je rekao da će Blinken biti u Kini na razgovorima 18. juna.

Predhodnu posetu na visokom nivou i sa visokim ulozima narušile su nove američke tvrdnje o kineskom špijuniranju i oštrim kineskim napadima na iskrenost Vašingtona da poboljša loše narušene bilateralne veze.

Blinken je u februaru otkazao posetu Pekingu nakon što je osumnjičeni kineski špijunski balon preleteo Sjedinjene Države. Nekoliko dana uoči njegovog putovanja ove nedelje, američki zvaničnici, uključujući i samog Blinkena, rekli su da je Kina neko vreme špijunirala sa Kube i da je unapredila svoje kapacitete za prikupljanje obaveštajnih podataka 2019. godine, tvrdnje koje su Peking i Havana odbacili kao lažne.

Blinken je u ponedeljak rekao da su napori Kine na Kubi deo globalnog napora Pekinga da proširi svoje prisustvo u inostranstvu, a akcije SAD da se pozabave tim otkako je predsednik Džo Bajden došao na vlast u januaru 2021. dale su „rezultate“, ne precizirajući koji su to rezultati. su.

„Svaki put kada kažu da žele da se sretnu, Sjedinjene Države bi odigrale ulogu i stvorile lažnu iluziju da žele da komuniciraju, dok u isto vreme više puta testiraju i provociraju fundamentalne principe Kine“, Jujuan Tantian, korisnik društvenih medija povezan sa kineskim državnim emiterom CCTV, napisao je u onlajn članku u utorak.

Incident sa balonom na početku godine bio je „farsa“, a zahtev američkog sekretara odbrane da se sastane sa kineskim kolegom ranije ovog meseca, koji je odbijen, nije bio ništa zbog „pažljivo osmišljene“ predstave, navodi se u saopštenju.

Podvlačeći negativno raspoloženje oko posete Blinkenu, čovek je u utorak poprskao oslikane antiameričke grafite na zid i kapiju američkog konzulata u Hong Kongu.

Na snimcima lokalne televizije prikazana je reč „hegemonija“ na engleskom i reči „dvostruki standardi“ u pojednostavljenim kineskim slovima, koji se koriste u kontinentalnoj Kini za razliku od tradicionalnog pisma uobičajenog u gradu pod kineskom upravom.

„Pošto su SAD više puta isticale potrebu za jačanjem komunikacije na visokom nivou sa Kinom, da li će Blinken posetiti Kinu je lakmus test američke iskrenosti i sposobnosti političkog manevrisanja“, napisao je kineski državni tabloid Global Times u uvodniku u nedelju.