Kina će početi da gradi satelite za prenos koji će do 2030. godine služiti kao komunikacioni most između misija na Mesec i šire, i kopnenih operacija na Zemlji, izvestili su u sredu kineski državni mediji, prenosi Rojters.
Pilot satelitske konstelacije podržaće kineski tekući program istraživanja Meseca i izgradnju Međunarodne stanice za istraživanje Meseca (ILRS), izvestila je zvanična novinska agencija Sinhua, pozivajući se na Vu Janhua, glavnog dizajnera kineskog projekta istraživanja dubokog svemira.
Za početak izgradnje sazvežđa – nazvanog Kuekiao-2, ili Most svrake-2, nazvanog po mostu sastavljenom od svraka u kineskom mitu – biće lansiran komunikacioni relejni satelit između daleke strane Meseca i Zemlje. 2024. za podršku lunarnim misijama bez posade ove decenije.
Te godine Kina planira da pokrene misiju Chang’e-6 za uzimanje uzoraka Meseca iz drevnog basena na suprotnoj strani Meseca.
Misija Chang’e-7 biće pokrenuta oko 2026. godine kako bi se istražili lunarni resursi na južnom polu Meseca, sa ciljem da se održi dugoročno ljudsko stanovanje.
Nakon toga će uslediti misija Čang’e-8 oko 2028. godine, kada će biti konstruisan osnovni model ILRS-a. Kina je do sada obezbedila učešće Rusije i Venecuele.
Kina ima za cilj da spusti astronaute na Mesec do 2030. godine.
U sledećoj fazi, osnovna konstelacija će biti izgrađena oko 2040. godine za podršku komunikacijama, navigaciji i uslugama daljinskog otkrivanja za misije istraživanja Meseca i dubokog svemira sa ljudskom posadom na planete kao što su Mars i Venera, rekao je Vu.
Godine 2020. sonda Čang’e-5 bez posade, nazvana po mitskoj kineskoj boginji meseca, vratila je na Zemlju prve uzorke kineskog lunarnog tla.
Kina je svoje prvo sletanje na Mesec izvršila 2013. godine, a cilj je da postane velika svemirska sila do 2030. godine.