Američka vlada je zastala u naporima da ukloni Huavei telekom opremu za koju FBI tvrdi da je mogla špijunirati i poremetiti komunikaciju u američkim vojnim bazama, uključujući one u kojima se nalaze nuklearne rakete, izvestio je u subotu CNN.
Usred širokog napada na kinesku tehnologiju pod Trampovom administracijom, Kongres je odobrio 1,9 milijardi dolara finansiranja u 2019. za uklanjanje Huavei i ZTE telekom opreme širom SAD. Međutim, Federalna komisija za komunikacije (FCC) rekla je zakonodavcima prošle nedelje da bi uklanjanje ove kineske opreme američkim mrežama koštalo između 4,7 i 4,98 milijardi dolara.
Veliki deo ove opreme ostaje na mestu, i iako je administracija predsednika Džoa Bajdena u velikoj meri nastavila napore njegovog prethodnika Donalda Trampa da očisti SAD od kineske komunikacione tehnologije, istraga Ministarstva trgovine o aktivnostima Huaveja napreduje sporo, izvestio je CNN. .
U međuvremenu, ova tehnologija je možda predstavljala akutni bezbednosni rizik za SAD, preneo je Rojters u četvrtak. Komesar FCC-a Brendan Kar rekao je za novinsku kuću da se mobilni telefoni oko baze Malmstrom u Montani – koja kontroliše nekoliko lokacija za rakete u SAD – koriste Huavei tehnologiju, kao i dve druge lokacije u Nebraski i Vajomingu.
FBI veruje da je ova oprema Huaveja bila sposobna da prikupi i ometa komunikaciju Pentagona, rekli su anonimni izvori za CNN. Američka strateška komanda, komanda zadužena za američko nuklearno odvraćanje i globalne udarne snage, možda je imala poremećene komunikacije, dodaju izvori.
Nejasno je da li su Huavei tornjevi zaista presreli neke podatke, a još manje da li su neki podaci vraćeni u Peking. Kineska vlada je uporno poricala da koristi tehnološke firme u zemlji za špijuniranje Zapada, a Huavei je za CNN rekao da svi njegovi proizvodi uvezeni u SAD ispunjavaju specifikacije FCC-a i da ne mogu pristupiti bilo kom komunikacijskom spektru koji kontroliše Pentagon.
„Više od 30 godina, Huavei održava dokazane rezultate u sajber bezbednosti i nikada nismo bili uključeni u bilo kakve zlonamerne incidente u sajber bezbednosti“, navodi se u saopštenju kompanije.
Optužbe dolaze u vreme rastuće konkurencije između SAD i Kine, pri čemu Bajden javno raspravlja o potencijalnom vojnom sukobu između dve supersile, a direktor FBI Kristofer Rej upozorava zapadne poslovne lidere da je Peking uključen u „prožimajuću“ špijunažu i krađu podataka.
Ipak, dok najnovija strategija nacionalne odbrane SAD navodi „[Kine] izazov u Indo-Pacifiku“ kao svoj najveći vojni izazov i nastoji da okupi svoje saveznike u formalne i neformalne saveze protiv Pekinga, navodna pretnja koju predstavlja Huavej prethodi obema Trampove i Bajdenove administracije.
Još u vreme Obamine administracije, FBI je nadgledao instalaciju Huavei rutera na mobilne kule širom srednjezapadnih država. Ponekad prodajući svoju robu sa gubitkom malim američkim provajderima telekomunikacija, do 2021. Huavei je svoju opremu instalirao na oko 1.000 tornjeva, pokrivajući područje duž granica Vajominga, Nebraske i Kolorada koje je dom gustog klastera nuklearnih raketnih silosa.
Kada je FBI istražio ovo širenje opreme, otkrili su da su Huavei kamere za vremenske prilike i saobraćaj takođe instalirane, a izveštaj agencije u kojem se tvrdi da su ovi podaci vraćeni u Kinu podstakao je nacrt zakona iz 2019. kojim se nalaže uklanjanje opreme.
Usred američkih optužbi i kineskih poricanja, Peking je takođe tvrdio da američke tehnološke kompanije prikupljaju informacije iz Kine. Vozila Tesla zabranjena su na brojnim lokacijama u Kini, uključujući odmaralište gde kinesko rukovodstvo održava letnji odmor, zbog zabrinutosti da bi njihove kamere mogle da se koriste za snimanje osetljivih podataka.