Kina je lansirala novu posadu na svoju svemirsku stanicu u nastojanju da proširi istraživanje

Kina je lansirala novu posadu na svoju svemirsku stanicu u nastojanju da proširi istraživanje

Kina je u sredu rano uveče lansirala novu tročlanu posadu na svoju orbitirajuću svemirsku stanicu, dok zemlja nastoji da proširi svoje istraživanje svemira misijama na Mesec i šire.

Kina je izgradila sopstvenu svemirsku stanicu nakon što je isključena iz Međunarodne svemirske stanice, uglavnom zbog zabrinutosti SAD zbog Narodnooslobodilačke vojske, ukupne kontrole vojne ruke Komunističke partije Kine nad svemirskim programom. Kineski program Meseca deo je rastućeg rivalstva sa SAD i drugima, uključujući Japan i Indiju.

Tim od dva muškarca i jedne žene zameniće astronaute koji su poslednjih šest meseci živeli na svemirskoj stanici Tiangong. Očekuje se da će ostati do aprila ili maja sledeće godine.

Novi komandant misije, Cai Ksuzhe, otišao je u svemir u misiji Šendžou-14 2022. godine, dok su druga dvojica, Song Lingdong i Vang Haoze, prvi putnici u svemir, rođeni 1990-ih.

Song je bio pilot vazduhoplovnih snaga, a Vang inženjer u Kineskoj aerokosmičkoj nauci i tehnologiji. Vang će biti specijalista za teret posade i treća Kineskinja na misiji sa posadom.

Svemirski brod Šendžou-19 koji nosi trojku poleteo je iz centra za lansiranje satelita Jiukuan na severozapadu Kine u 4:27 po lokalnom vremenu na raketi Long March-2F, okosnici kineskih svemirskih misija sa posadom.

Osim postavljanja svemirske stanice u orbitu, kineska svemirska agencija spustila je istraživača na Mars. Cilj je da se osoba postavi na Mesec pre 2030. godine, što bi Kinu učinilo drugom nacijom posle Sjedinjenih Država koja je to učinila. Takođe planira da izgradi istraživačku stanicu na Mesecu i već je prenela uzorke kamenja i tla sa malo istražene daleke strane Meseca na globalnom nivou.

SAD i dalje vode u istraživanju svemira i planiraju da slete astronaute na Mesec po prvi put u više od 50 godina, iako je NASA ranije ove godine pomerila ciljni datum na 2026.

Zajedno sa novom posadom, kineska svemirska stanica će primati zalihe iz daljinski kontrolisane letelice, pomažući im u izvođenju svemirskih šetnji i zameni i instaliranju opreme za zaštitu stanice Tiangong od svemirskog otpada, od kojih je neke stvorila Kina.

Prema NASA-i, veliki komadi krhotina su stvoreni „eksplozijama i sudarima satelita“. Kinesko ispaljivanje rakete za uništavanje suvišnog meteorološkog satelita 2007. i „slučajni sudar američkih i ruskih komunikacionih satelita 2009. uveliko su povećali količinu velikih krhotina u orbiti“, navodi se u saopštenju.

Kineske svemirske vlasti kažu da imaju mere u slučaju da se njihovi astronauti moraju ranije vratiti na Zemlju.

Kina je pokrenula svoju prvu misiju sa posadom 2003. godine, postavši tek treća nacija koja je to učinila nakon bivšeg Sovjetskog Saveza i Sjedinjenih Država. Svemirski program je izvor ogromnog nacionalnog ponosa i obeležje kineskog tehnološkog napretka u poslednje dve decenije.