Kina: 60.000 smrtnih slučajeva povezanih sa Covidom za mesec dana

Kina: 60.000 smrtnih slučajeva povezanih sa Covidom za mesec dana

Kina je u subotu prijavila skoro 60.000 smrtnih slučajeva povezanih sa COVID-om za nešto više od mesec dana, što je prvi veliki broj koji su vlasti objavile od kada je Peking početkom decembra ublažio ograničenja virusa.

Vlada je naširoko optužena da je premalo prijavljivala broj smrtnih slučajeva od koronavirusa od napuštanja svoje politike nulte-COVID-a.

Samo nekoliko desetina smrtnih slučajeva je zvanično zabeleženo u decembru pre subotnjeg saopštenja, uprkos dokazima o preplavljenosti krematorijumima i bolnicama.

Međutim, zvaničnik Nacionalne zdravstvene komisije (NHC) rekao je u subotu da je Kina zabeležila 59.938 smrtnih slučajeva povezanih sa COVID-om između 8. decembra i 12. januara.

Brojka se odnosi samo na smrtne slučajeve u medicinskim ustanovama, a ukupan broj će verovatno biti veći.

Podaci uključuju 5.503 smrti uzrokovane respiratornom insuficijencijom direktno zbog virusa i 54.435 smrtnih slučajeva uzrokovanih osnovnim stanjima u kombinaciji sa COVID-om, rekao je na konferenciji za novinare Jiao Iahui, šef Biroa za medicinsku administraciju NHC-a.

Peking je prošlog meseca revidirao svoju metodologiju za kategorizaciju smrtnih slučajeva COVID-a, rekavši da će računati samo one koji umru posebno od respiratorne insuficijencije uzrokovane virusom.

Ovo je kritikovala Svetska zdravstvena organizacija, rekavši da je definicija preuska.

Kasno u toku dana, Svetska zdravstvena organizacija izdala je saopštenje u kojem se kaže da je Peking podelio niz podataka sa agencijom sa sedištem u Ženevi, pored informacija podeljenih na konferenciji za novinare – ali da je i dalje potrebno.

SZO je „zahtevala da se ova vrsta detaljnih informacija i dalje deli sa nama i javnošću“, navodi se u saopštenju.

Zahtev je upućen tokom razgovora između šefa SZO Tedrosa Adhanoma Gebrejezusa i kineskog ministra zdravlja Ma Sjaoveja, navodi se u saopštenju.

Tedros je „ponovio važnost dublje saradnje i transparentnosti Kine u razumevanju porekla pandemije COVID-19“, saopštila je SZO.

Peking je, međutim, više puta insistirao da je bio transparentan sa međunarodnom zajednicom u vezi sa svojim podacima, pozivajući SZO da „podrži naučni, objektivan i pravedan stav“.

Zdravstveni zvaničnici su u sredu insistirali na tome da nije potrebno zadržavati se na tačnom broju smrtnih slučajeva, a NHC više ne objavljuje zvaničan dnevni broj umrlih od COVID-a.

„Mislim da trenutno nije potrebno istraživati uzrok smrti za svaki slučaj. Ključni zadatak tokom pandemije trebalo bi da bude lečenje“, rekao je šef ekspertske komisije koju je imenovala vlada tokom konferencije za novinare.

Drugi stručnjak je na istoj konferenciji za novinare sugerisao da bi Kina mogla da utvrdi broj smrtnih slučajeva od COVID-a nakon činjenice posmatrajući ukupnu stopu viška smrtnosti.

Nezavisni modeli infekcije oslikali su mračnu sliku o tome kakav bi eventualni putak mogao biti.

Istraživači sa Univerziteta u Hong Kongu procenjuju da bi ove zime moglo da umre skoro milion Kineza.

A kompanija za analizu zdravstvenih rizika Airfiniti prognozirala je 11.000 smrtnih slučajeva i 1,8 miliona infekcija dnevno, sa ukupno 1,7 miliona smrtnih slučajeva do kraja aprila.

Istraživačka kompanija sa sedištem u Britaniji saopštila je da se njen model zasniva na podacima iz kineskih regionalnih provincija pre nego što su uvedene promene u prijavljivanju infekcija, u kombinaciji sa stopama rasta slučajeva iz drugih bivših zemalja bez COVID-a kada su ukinule ograničenja.

Zdravstveni zvaničnici saopštili su u subotu da je prosečna starost umrlih 80,3 godine, sa više od 90 odsto smrtnih slučajeva starijih od 65 godina.

Većina je patila od osnovnih stanja, rekli su.

Milioni starijih ljudi u Kini nisu u potpunosti vakcinisani, a vlada predsednika Si Đinpinga kritikovana je zbog toga što nije dala prioritet kampanjama imunizacije među najugroženijim građanima zemlje.

Tokom izbijanja epidemije u Hong Kongu prošle godine, neodlučnost o vakcinaciji među starijim ljudima bila je glavni faktor u velikom broju smrtnih slučajeva.

Od više od 10.500 smrtnih slučajeva u tom talasu, 67 procenata je bilo nevakcinisano, a više od 95 procenata umrlih bilo je starije od 60 godina, prema vladi Hong Konga.

Zvaničnici su takođe u subotu sugerisali da je vrhunac trenutnog talasa možda prošao.

Nešto manje od 2,9 miliona pacijenata posetilo je klinike za groznicu 23. decembra, rekli su, ali je ta brojka do 12. januara pala na 477.000 širom zemlje.

Rekli su da je broj teško bolesnih pacijenata u bolnicama i dalje visok, ali da se čini da je vrhunac bio početkom januara.

Prioritet je, kako su rekli, praćenje situacije u ruralnim područjima i fokusiranje na rano otkrivanje i lečenje najugroženijih.