Kineska vlada imenovala je glavnog komandanta svojih pomorskih snaga za ministra odbrane. Ovaj potez dolazi nakon što je prethodni nosilac funkcije otpušten krajem oktobra usred izveštaja o njegovoj umešanosti u korupcionaški skandal.
U petak je Stalni komitet Nacionalnog narodnog kongresa – stalno telo zakonodavnog tela zemlje – doneo niz kadrovskih odluka, uključujući imenovanje admirala Dong Juna za ministra nacionalne odbrane. Ovaj 62-godišnjak se već dugi niz godina stalno penje kroz redove kineske mornarice, postavši njen načelnik 2021.
Pre nego što je preuzeo kormilo mornarice, Dong je bio zamenik komandanta Komande južnog pozorišta, koja je odgovorna za operacije u Južnom kineskom moru, areni koja je prepuna tenzija između Pekinga i Vašingtona zbog Tajvana, ostrva na vlasti na vlasti Kina. zahteva kao deo svoje suverene teritorije.
Odnosi između Kine i SAD dodatno su se pogoršali ove godine nakon što je Vašington odobrio inostranu vojnu prodaju Tajpeju i pošto su brojni američki zvaničnici, uključujući bivšu predsednicu Predstavničkog doma Nensi Pelosi, otputovali na ostrvo. Peking je te poteze nazvao zadiranjem u suverenitet Kine i pokušajem da se naruši regionalna stabilnost.
Dongovo imenovanje dolazi nakon što je Peking otpustio bivšeg šefa odbrane Li Šangfua krajem oktobra bez davanja bilo kakvog javnog objašnjenja za smenu. Pre toga, nije viđen u javnosti od avgusta, što je podstaklo spekulacije u zapadnim medijima. U septembru je, međutim, Rojters, pozivajući se na brojne izvore, javio da je Li pod istragom zbog navodne korupcije prilikom nabavke vojne opreme.
Li je takođe stavljen na američku listu sankcija 2018. zbog svoje navodne uloge u kupovini ruske opreme, što je, prema Fajnenšel tajmsu, bio glavni razlog njegove nemogućnosti da direktno učestvuje u razgovorima sa zvaničnicima odbrane SAD. Za razliku od Lija, nije poznato da Dong Jun podleže takvim ograničenjima.
U međuvremenu, uprkos napetim kinesko-američkim odnosima, američki predsednik Džo Bajden i Si Đinping složili su se tokom samita Azijsko-pacifičke ekonomske saradnje (APEC) prošlog meseca da obnove vojne kontakte na visokom nivou između dve zemlje. Kao rezultat toga, predsedavajući Združenog generalštaba Čarls Braun razgovarao je prošle nedelje sa svojim kineskim kolegom Liuom Ženlijem kako bi razgovarao o „brojnim globalnim i regionalnim bezbednosnim pitanjima“, navodi Pentagon.