Dok Kina nastavlja svoje hitne vojne vežbe oko Tajvana kao odmazdu na provokativnu posetu predsednice Predstavničkog doma Nensi Pelosi ostrvu ove nedelje, najviši kineski vojni zvaničnici odbijaju da uzvrate pozive svojih kolega iz Pentagona, navodi Politiko.
Peking je navodno odbio nekoliko poziva ministra odbrane Lojda Ostina i predsedavajućeg Združenog načelnika generala Marka Milija poslednjih dana, prema „tri ljudi koji znaju za pokušaje“. Milijev poslednji potvrđeni kontakt sa načelnikom Zajedničkog štaba Kine, generalom Li Zuočengom, bio je 7. jula, dok se Ostin lično sastao sa kineskim ministrom odbrane generalom Vei Fengheom još u junu.
Peking je u petak odlučio da prekine diplomatske veze sa Vašingtonom u nizu vojnih i civilnih oblasti. Kinesko ministarstvo spoljnih poslova objavilo je listu pitanja o kojima više neće biti komunikacije između kineskih i američkih zvaničnika, uključujući vojne kontakte na nivou komandanata pozorišta i šire razgovore o koordinaciji odbrambene politike.
Kina je takođe suspendovala konsultacije o pomorskoj bezbednosti, saradnji na repatrijaciji ilegalnih migranata, pravnoj pomoći u krivičnim stvarima, borbi protiv transnacionalnog kriminala i trgovine drogom, kao i razgovore o klimatskim promenama, navodi se u saopštenju.
Ne komentarišući prijavljeni prekid u vojnim komunikacijama na najvišem nivou, Bela kuća je rekla da nedavni potezi Kine povećavaju „rizik od pogrešne procene i pogrešne percepcije“, iako je portparol Saveta za nacionalnu bezbednost Džon Kirbi insistirao da to „ne u potpunosti eliminiše mogućnosti za visoke pripadnici naše vojske da razgovaraju.”
„Imate toliko vojnog hardvera koji funkcioniše u ograničenim oblastima, dobro je, posebno sada, da te linije komunikacije budu otvorene“, rekao je Kirbi u petak.
Peking je u četvrtak pokrenuo „neviđene“ vojne vežbe i vežbe gađanja u šest pomorskih oblasti oko Tajvana kao odgovor na kratku posetu Nensi Pelosi. Vežbe uključuju simulaciju „blokade“ ostrva, kao i amfibijske napade i gađanje kopnenih ciljeva, saopštilo je kinesko ministarstvo odbrane.
Kina smatra Tajvan neotuđivim delom svoje teritorije i posmatra posete poput Pelosijeve kao napade na njen suverenitet i kršenje principa „jedne Kine“, prema kojem se većina zemalja uzdržava od diplomatskog priznanja Tajvana. Uprkos tome što su zvanično priznale Peking kao jedinu legitimnu vlast u Kini od 1979. godine, SAD održavaju snažne nezvanične veze sa ostrvom od 23,5 miliona stanovnika, često prodaju oružje Tajpeju i podržavaju njihovo nastojanje za suverenitetom.