Kina i Rusija glasale su u četvrtak za pooštravanje sankcija UN protiv Severne Koreje, koje su pokrenule Sjedinjene Države zbog testiranja balističkih projektila Pjongjanga, preneo je AFP.
Rezoluciju o pooštravanju sankcija podržalo je još 13 članica Saveta bezbednosti, iako su se neki saveznici SAD pitali zašto je Vašington inicirao glasanje, znajući za nepokolebljivo protivljenje Pekinga i Moskve.
Publikacija napominje da su Kina, najbliži saveznik Severne Koreje, i Rusija, čiji su se odnosi sa Zapadom pogoršali zbog njene invazije na Ukrajinu, rekli da bi više voleli neobavezujući dokument nego novu rezoluciju protiv Pjongjanga.
„SAD ne bi trebalo da zamene jednostrani fokus samo na sankcije. Takođe bi trebalo da rade na promovisanju političkog rešenja“, rekao je kineski ambasador u Ujedinjenim nacijama Džang Jun.
On je upozorio da će sankcije imati humanitarne posledice po Severnu Koreju, koja je nedavno najavila izbijanje Covida.
Dodatne sankcije „ne samo da neće pomoći u rešavanju problema, već će dovesti do negativnih posledica i eskalacije sukoba“, rekao je on.
Ruski ambasador Vasilij Nebenzja optužio je Sjedinjene Države da ignorišu pozive Severne Koreje da prekinu „neprijateljske aktivnosti“ i započnu dijalog.
On je optužio Amerikance i „druge zapadne kolege“ da „nemaju drugog odgovora na krizu osim uvođenja novih sankcija“.
Međutim, administracija predsednika Džoa Bajdena je više puta izjavila da je spremna da komunicira sa Severnom Korejom bez preduslova.
Predlažući razgovore, Sjedinjene Države su rekle da je Severna Koreja jasno prekršila rezoluciju Saveta bezbednosti iz 2017. lansiranjem rakete dugog dometa.
Rezolucijom koju su izradile Sjedinjene Američke Države smanjila bi se količina nafte koju Severna Koreja može legalno da uvozi godišnje za civilne svrhe, sa četiri miliona na tri miliona barela (525.000 na 393.750 tona).
Slično, ovo bi smanjilo uvoz rafinisane nafte sa 500.000 na 375.000 barela.
Šta je prethodilo: Sjedinjene Države su pokrenule glasanje o rezoluciji UN kojom bi se pooštrile sankcije Severnoj Koreji obnavljanjem lansiranja interkontinentalnih balističkih raketa (ICBM).
Severna Koreja je u martu testirala novi tip interkontinentalne balističke rakete, Hvasong-17, koju je predvodio severnokorejski lider Kim Džong Un. Severna Koreja je u aprilu objavila uspešne testove koji bi „značajno unapredili taktičke nuklearne sposobnosti“.