Kina i Rusija izvele su u utorak zajedničku vazdušnu patrolu nad Japanskim i Istočnim kineskim morem po šesti put od 2019. godine, što je navelo susedne Južne Koreje i Japan da uđu u borbene avione, prenosi Rojters.
Kinesko ministarstvo odbrane saopštilo je da je patrola deo godišnjeg plana saradnje dve vojske. Južna Koreja je ubacila borbene avione, prema njenoj vojsci, nakon što su četiri ruska i četiri kineska vojna aviona ušla u njenu zonu protivvazdušne odbrane na jugu i istoku Korejskog poluostrva.
Japanska vojska saopštila je da je ušla u borbene avione nakon što je potvrdila da su se dva ruska bombardera pridružila dva kineska bombardera iznad Japanskog mora i zajedno odletela do Istočnog kineskog mora, gde su im se pridružila dva kineska borbena aviona.
U poslednjoj zajedničkoj vazdušnoj patroli Kine sa Rusijom u novembru, Južna Koreja je takođe ušla u borbene avione nakon što su kineski bombarderi H-6K i ruski bombarderi TU-95 i borbeni avioni SU-35 ušli u njenu identifikacionu zonu protivvazdušne odbrane (KADIZ).
Japan je na sličan način ubacio avione kada su kineski bombarderi i dva ruska drona uleteli u Japansko more.
Zona protivvazdušne odbrane je oblast u kojoj zemlje zahtevaju da strani avioni preduzmu posebne korake da bi se identifikovali. Za razliku od vazdušnog prostora zemlje – vazduha iznad njene teritorije i teritorijalnih voda – ne postoje međunarodna pravila koja regulišu zone protivvazdušne odbrane.
Zajedničke vazdušne patrole, koje su počele pre nego što je Rusija poslala svoje trupe u Ukrajinu i Peking i Moskva su proglasile svoje „bez ograničenja“ partnerstvo, rezultat su dugog širenja bilateralnih veza izgrađenih delom na obostranom osećaju pretnje od strane Sjedinjenih Država i drugih vojnih snaga. savezi.
U svojim patrolama u maju 2022. godine, kineski i ruski ratni avioni približili su se vazdušnom prostoru Japana dok je Tokio bio domaćin samita četvoraca sa liderima Sjedinjenih Država, Indije i Australije, što je alarmiralo Japan iako je Kina rekla da letovi nisu bili usmereni na treće strane.
Sve veća vojna asertivnost Kine u regionu poklopila se sa povećanjem vojnih manevara i vežbi Sjedinjenih Država i njihovih saveznika u regionu.
Od prošle nedelje, obalska straža Sjedinjenih Država, Japana i Filipina održala je prvu trilateralnu pomorsku vežbu u Južnom kineskom moru.
Bela kuća je u ponedeljak saopštila da nedavni susreti između američkih i kineskih snaga u Tajvanskom moreuzu i Južnom kineskom moru odražavaju rastuću agresivnost pekinške vojske koja povećava rizik od greške u kojoj „neko bude povređen“.
Tokom vikenda, kineski ratni brod došao je na 150 jardi (137 metara) od američkog razarača dok su američka i kanadska mornarica izvodile zajedničku vežbu u osetljivom Tajvanskom moreuzu, što je izazvalo pritužbe na bezbednost manevara.
Neposredno pre toga, video je pokazao kako kineski borbeni avion prolazi ispred nosa američkog aviona dok se kokpit RC-135 trese u turbulencijama izazvanim letom.
„Američki vojni brodovi i avioni prešli su hiljade milja da provociraju Kinu na njenom pragu“, rekao je portparol kineskog ministarstva spoljnih poslova Vang Venbin tokom redovne konferencije za novinare u utorak.
„Insistiranje na sprovođenju bliskog izviđanja i savijanju mišića u blizini kineskih teritorijalnih voda i vazdušnog prostora ne štiti slobodu plovidbe, već promoviše navigacionu hegemoniju i očigledna je vojna provokacija“, rekao je on.