Kako se približavaju jednonedeljni praznici lunarne Nove godine u Kini sa obećanjima o gozbama i crvenim kovertama punjenim gotovinom, deca imaju još jednu stvar kojoj se raduju – jedan dodatni sat onlajn igrica svakog dana.
Kineske vlasti godinama pokušavaju da kontrolišu koliko vremena deca mogu da provode igrajući igrice na mreži, kako bi se borile protiv „zavisnosti od interneta“. Tvrdili su da su uspeli u suzbijanju problema, ali ne rizikuju.
Vlasti su 2019. ograničile maloletnike da igraju 90 minuta dnevno radnim danima i zabranile im da igraju između 22 sata. i 8 sati ujutru 2021. godine izdali su još oštrija ograničenja: Maloletnicima je dozvoljeno da igraju onlajn igrice samo sat vremena dnevno i to samo petkom, vikendom i državnim praznicima. Odobrenja igara su obustavljena na osam meseci.
Praznik Lunarne Nove godine od 21. do 27. januara, najveći kineski festival, daće im četiri dodatna dana za onlajn igre.
Mnogi roditelji su hvalili ograničenja, čak i kada su njihova deca izazivala bes. Kompanije za društvene mreže i igre postavile su ili pojačale podešavanja „režima za mlade“ u svojim aplikacijama koje su namenjene zaštiti maloletnika. Oni uključuju funkcije koje ograničavaju upotrebu, kontrolišu plaćanja i prikazuju sadržaj prilagođen uzrastu. Za neke popularne igre su implementirani pristupi za registraciju pravog imena, pa čak i za prepoznavanje lica kako bi se sprečila zaobilazna rešenja.
U novembru — više od godinu dana nakon što su uvedene strožije kontrole igara — industrijska grupa povezana sa vladom, Game Industri Group Committee, objavila je izveštaj u kojem se navodi da je problem zavisnosti od igara među maloletnicima „u osnovi rešen“, čak i kada je tročasovni nedeljnik ograničenje za petak, subotu i nedelju je ostalo na mestu.
Sve u svemu, u izveštaju Game Industri Group navodi se da je više od 75% maloletnika u Kini igralo onlajn igrice manje od tri sata nedeljno i većina roditelja je izrazila zadovoljstvo novim ograničenjima.
Izveštaj kompanije za obaveštavanje tržišta igara Niko Partners u septembru otkrio je da je broj mladih igrača opao na 82,6 miliona u 2022. sa svojih 122 miliona u 2020. kao direktan rezultat kineskih propisa.
Stanovnica Pekinga Zhong Feifei rekla je da je njena 11-godišnja ćerka manje vremena provodila na igrama otkako su ograničenja stupila na snagu. „Moja ćerka je odustala od igranja onlajn igrica u zabranjeno vreme“,
Džang je ohrabrila svoju ćerku da se igra sa drugom decom ili da provodi vreme na drugim aktivnostima.
„Čak i tokom državnih praznika, ona više ne provodi previše vremena igrajući se jer je našla nešto drugo da radi, kao što je igranje sa našim psom ili drugim igračkama“, rekla je ona.
U izveštaju Game Industri Group navodi se da su „najveća rupa“ u ograničenjima igara bili roditelji koji pomažu svojoj deci da zaobiđu kontrole. Oštra ograničenja su takođe stvorila podzemno tržište gde maloletnici mogu da kupe „krekovane“ igre koje su bez nadzora ili da iznajme naloge za igre za odrasle.
Zhong takođe uživa u igranju igara na mreži, ali je rekla da to izbegava kada je sa detetom, napuštajući kuću da se igra kako bi pokušala da pruži dobar primer.
Roditelji su najvažniji faktor kada je u pitanju suzbijanje zavisnosti od igara, rekao je Tao Ran, direktor Adolescentne baze za psihološki razvoj u Pekingu, specijalizovane za lečenje ovog problema.
Tao procenjuje da su ograničenja i podešavanja „režima za mlade“ u aplikacijama pomogla u borbi protiv zavisnosti od onlajn igara među mlađom decom, koja možda ne znaju kako da pronađu rešenje. Deca u srednjoj ili srednjoj školi imaju tendenciju da budu snalažljivija i često pronalaze načine da prevaziđu ograničenja. To bi moglo značiti ubeđivanje njihovih roditelja da im dozvole da koriste svoje naloge ili pronalaženje šifri za isključivanje „režima za mlade“.
Sa toliko ljudi zarobljenih kod kuće tokom pandemije, deca su trošila ogromne količine na mreži, primetio je Tao.
„Pandemija je doprinela povećanju zavisnosti od interneta, nisam primetio smanjenje broja maloletnika koji se svakog meseca šalju u naš centar radi suzbijanja zavisnosti“, rekao je Tao, čiji centar leči u proseku 20 dece sa teškom zavisnošću od interneta. svakog meseca.
„Za mnogu od ove dece sa zavisnošću od igara, otkrivamo da njihovi roditelji često igraju igrice“, rekao je Tao. „Tako da ova deca gledaju u svoje roditelje i misle da je u redu da provode mnogo vremena igrajući se, pošto to rade i njihovi roditelji.
Uz ublažavanje mjera, regulatori su nastavili da odobravaju nove igre.
U februaru, NetEase, druga po veličini kompanija za igre u zemlji, dobila je licencu za Fantasi Life, simulacionu igru igranja uloga od strane Nintenda. Međutim, partnerstvo kompanije sa Activision Blizzardom trebalo bi da se okonča do 23. januara, što će dovesti do povlačenja hit naslova kao što su Overvatch i Vorld of Varcraft sa kineskog tržišta dok Blizzard ne pronađe novog domaćeg partnera za objavljivanje svojih igara.
Decembar je doneo zeleno svetlo za prvu seriju uvezenih igara u poslednjih 18 meseci – uz najveću kinesku firmu za igrice, Tencent, koja je dobila odobrenja za taktičku pucačku igru Riot Games Valorant i online igricu borbene arene za više igrača Pokemon Unite.
Ne slažu se svi roditelji sa grubim pristupom vlade.
Huang Jan, majka 12-godišnje ćerke i sedmogodišnjeg sina iz Pekinga, rekla je da onlajn igre mogu podstaći timski rad i pomoći deci da steknu prijateljstva.
„Nisam protiv toga da maloletnici dobiju pristup internetu, igricama ili društvenim medijima, jer je to opšti trend i nemoguće ih je zaustaviti“, rekla je ona. „Bolje je pustiti ih da se suoče sa ovim aktivnostima i da na odgovarajući način intervenišu ako nisu u stanju da se kontrolišu i usmere ih ka drugim interesima.