Kineska vojska je na putu da ispoštuje navodni rok za kopnenu operaciju na Tajvanu do 2027. godine, rekao je Kongresu visoki zvaničnik američke mornarice.
Peking smatra da je samoupravno ostrvo deo Kine. Njena izjava je da traži mirno ponovno ujedinjenje, ali je upozorila da će pribeći vojnoj akciji ako administracija Tajvana koju podržavaju SAD pokuša da proglasi formalnu nezavisnost.
Admiral Džon Akilino, koji predvodi američku indo-pacifičku komandu, govorio je u sredu na sednici Komiteta za oružane snage Predstavničkog doma američkog Kongresa o spremnosti Narodnooslobodilačke vojske Kine (PLA) da zauzme Tajvan. U pripremljenim primedbama, on je označio Kinu kao „konkurentski režim” i „jedinu zemlju koja ima sposobnost, kapacitet i nameru da promeni” status kvo na Pacifiku.
„Sve indicije ukazuju na to da je na sastanku PLA sastao direktiva predsednika Si Đinpinga da bude spremna za invaziju na Tajvan do 2027. Štaviše, akcije PLA ukazuju na njihovu sposobnost da ispune Sjijev željeni vremenski okvir za ujedinjenje Tajvana sa kontinentalnom Kinom silom, ako to bude upućeno“, rekao je Akvilino.
Na navodnu direktivu aludirali su visoki američki zvaničnici, uključujući direktora CIA-e Vilijama Bernsa, koji je to pomenuo u nekoliko navrata 2023. Američki vojni komandanti godinama su sugerisali da bi 2027. mogla biti vreme odlučujućeg sukoba za Tajvan, sa 2035. rok je takođe razmatran. Prošlog aprila, na drugom saslušanju u komitetu, Akvilino je rekao da veruje da „svi nagađaju“ u vezi sa tim pitanjem.
Si je navodno izneo američke tvrdnje tokom sastanka sa američkim predsednikom Džoom Bajdenom u San Francisku prošlog novembra. Kineski lider je „negirao bilo kakve kratkoročne planove za upotrebu sile“ protiv Tajvana, pomenuo je dva navodna roka i odbacio ove izjave sa „naznakom iritacije“ u glasu, rekao je visoki zvaničnik Bele kuće, opisujući razgovore za Glas. Amerike pod uslovom anonimnosti.
Na pitanje o najnovijoj proceni u četvrtak, portparol kineskog ministarstva spoljnih poslova Lin Đian odbacio je pokušaje „nekih ljudi u SAD“ da „povećaju narativ o kineskoj pretnji kako bi eskalirali tenzije širom moreuza i podstakli konfrontaciju“. Status ostrva je domaće kinesko pitanje, rekao je on.