Kina brani „borbeni duh“ Sijeve spoljne politike

Kina brani „borbeni duh“ Sijeve spoljne politike

Kina je u četvrtak branila svoj odlučniji pristup spoljnoj politici zauzetu pod predsednikom Si Đinpingom i rekla da će se njene diplomate „usuditi da se bore“ uprkos kritikama da njen takozvani stav Vukovog ratnika može da se obori na globalnoj sceni, prenosi Rojters.

Kineske diplomate u Velikoj Britaniji su ove nedelje pod lupom nakon što je demonstrant iz Hongkonga u nedelju uvučen u kineski konzulat u Mančesteru i napadnut u incidentu koji istražuje policija.

„Usuditi se da se bori je duhovni karakter kineske diplomatije“, rekao je kineski zamenik ministra spoljnih poslova Ma Zhaoku na konferenciji za novinare u Pekingu u četvrtak na marginama kongresa vladajuće Komunističke partije koji se održava dva puta u deceniji.

„Kineska diplomatija će nastaviti da pokazuje borbeni duh, poboljšava našu sposobnost borbe, uvek će biti spremna na prvoj liniji fronta da zaštiti naš nacionalni interes i dostojanstvo“, dodao je on.

Britanija je u utorak pozvala otpravnika poslova Kine u Londonu da objasni šta se dogodilo u konzulatu u nedelju, a britanski ministar spoljnih poslova Džejms Kleverli rekao je da je protest, u kojem je učestvovalo 30 do 40 ljudi, uključujući građane Hong Konga koji sada borave u Britaniji, bio miran. i pravni.

Kina je osporila ovaj i druge kritične izjave o postupcima svojih diplomata tokom događaja koji su se desili na demonstracijama u nedelju protiv kineskog predsednika Si Đinpinga.

Očekuje se da će Si obezbediti treći liderski mandat koji razbija presedan na 20. kongresu stranke, koji se završava ovog vikenda.

Generalni konzul Kine u Mančesteru Dženg Sijuan, koji je optužen za umešanost u incident, branio je njegove postupke, rekavši da je čovek „zloupotrebljavao moju zemlju, mog lidera“.

„To je moja dužnost“, rekao je Dženg za Skaj njuz u sredu. „Mislim da bi sve diplomate, ako se suoče sa takvim ponašanjem, trebalo da sačuvamo dostojanstvo.

Kako su se odnosi sa Zapadom pogoršali zbog pitanja od ljudskih prava do COVID-19, kineske diplomate su, pod Si-jem, postale odlučnije na javnoj sceni. Neki kritičari vide takvu oštroumnost kao namenjenu domaćoj publici koja ipak šteti njenim spoljnim vezama, na primer kada je francusko ministarstvo spoljnih poslova pozvalo kineskog ambasadora Lu Šajea zbog ponovljenih uvreda i pretnji upućenih francuskim zakonodavcima i istraživaču u martu 2021.

Globalno istraživanje koje je prošlog meseca objavio vašingtonski istraživački centar Pev otkrilo je da je javno mnjenje prema Kini u Sjedinjenim Državama i drugim naprednim ekonomijama postalo „naglo negativnije“ pod Sijem.

Borbeni diplomatski stil Wolf Warrior dobio je nadimak po popularnoj franšizi kineskog patriotskog filma.