Kim Jo Džong negira da je Severna Koreja isporučila oružje Rusiji

Kim Jo Džong negira da je Severna Koreja isporučila oružje Rusiji

Uticajna sestra severnokorejskog lidera Kim Džong Una ponovo je u petak demantovala da je njena zemlja izvozila bilo kakvo oružje u Rusiju, jer je spoljne špekulacije o trgovini oružjem između Severne Koreje i Rusije označila kao „najapsurdniji paradoks“. ”

SAD, Južna Koreja i drugi su uporno optuživali Severnu Koreju da isporučuje artiljeriju, rakete i drugo konvencionalno oružje Rusiji za njen rat u Ukrajini u zamenu za napredne vojne tehnologije i ekonomsku pomoć. I Severna Koreja i Rusija su to više puta odbacile.

Strani stručnjaci veruju da je nedavna serija testiranja artiljerije i raketa kratkog dometa Severne Koreje imala za cilj da ispita ili reklamira oružje koje je planirala da proda Rusiji.

Kim Jo Džong je spoljne procene o odnosima Severne Koreje i Rusije nazvao „najapsurdnijim paradoksom koji nije vredan bilo kakve ocene ili tumačenja“.

„Nemamo nameru da izvozimo naše vojno tehničke sposobnosti u bilo koju zemlju ili da ih otvorimo za javnost“, rekla je ona u izjavi koju su preneli državni mediji.

Ona je rekla da su nedavna testiranja naoružanja Severne Koreje izvedena isključivo kao deo petogodišnjeg plana zemlje za izgradnju naoružanja koji je pokrenut 2021. Ona je dodala da je nedavno testirano oružje dizajnirano da napadne Seul, glavni grad Južne Koreje.

„Ne krijemo činjenicu da će se takvo oružje koristiti da spreči Seul da izmisli bilo kakvo prazno razmišljanje“, rekao je Kim Jo Džong.

U martu je južnokorejski ministar odbrane Šin Vonsik rekao da je Severna Koreja od prošle godine u Rusiju poslala oko 7.000 kontejnera napunjenih municijom i drugom vojnom opremom. Zauzvrat, Šin je rekao da je Severna Koreja primila više od 9.000 ruskih kontejnera verovatno napunjenih pomoći.

U januaru je portparol američkog Saveta za nacionalnu bezbednost Džon Kirbi rekao da su rakete koje je isporučila Severna Koreja ispaljene na Ukrajinu. U to vreme, ukrajinski zvaničnici su takođe rekli da je istraga o ostacima projektila pronađena u severoistočnom regionu Harkova pokazala da je oružje verovatno iz Severne Koreje.

Svaka trgovina oružjem sa Severnom Korejom predstavljala bi kršenje više rezolucija Saveta bezbednosti UN koje je Rusija, stalna članica Saveta bezbednosti UN, prethodno podržala.

U maju je Bela kuća takođe saopštila da Rusija isporučuje rafinisanu naftu Severnoj Koreji na nivoima koji premašuju ograničenja Saveta bezbednosti UN.

Do produbljivanja severnokorejsko-ruskih veza dolazi u trenutku kada su obe zemlje zatvorene u odvojenim sukobima sa Sjedinjenim Državama — Severnom Korejom zbog njenog napredovanja nuklearnog programa i Rusijom zbog dugotrajnog rata u Ukrajini.

Od 2022. godine, Severna Koreja je sprovela provokativnu seriju raketnih testova, što je navelo SAD da prošire svoje vojne vežbe sa Južnom Korejom i Japanom. Strani stručnjaci kažu da Severna Koreja verovatno misli da bi prošireni arsenal oružja povećao njen uticaj u budućoj diplomatiji sa Sjedinjenim Državama.