Kim iz Severne Koreje naređuje vojsci da „temeljno uništi“ SAD i Južnu Koreju ako budu isprovocirani

Kim iz Severne Koreje naređuje vojsci da „temeljno uništi“ SAD i Južnu Koreju ako budu isprovocirani

Severnokorejski lider Kim Džong Un naredio je svojoj vojsci da „temeljno uništi“ Sjedinjene Države i Južnu Koreju ako budu isprovocirani, javili su državni mediji u ponedeljak, nakon što je obećao da će pojačati nacionalnu odbranu kako bi se izborio sa onim što je nazvao neviđena konfrontacija koju predvode SAD.

Očekuje se da će Kim pojačati testove oružja 2024. uoči predsjedničkih izbora u SAD u novembru. Mnogi stručnjaci kažu da on verovatno veruje da bi mu njegov prošireni nuklearni arsenal omogućio da istrgne ustupke SAD ako bivši predsednik Donald Tramp bude ponovo izabran.

Na petodnevnom glavnom sastanku vladajuće stranke prošle nedelje, Kim je rekao da će ove godine lansirati još tri vojna špijunska satelita, proizvesti više nuklearnog materijala i razviti dronove za napade u, kako posmatrači, pokušaju da poveća svoj uticaj u budućoj diplomatiji sa SAD.

Na sastanku u nedelju sa komandantima vojske, Kim je rekao da je hitno potrebno naoštriti „dragoceni mač“ da bi se očuvala nacionalna bezbednost, što je očigledno referenca na program nuklearnog naoružanja njegove zemlje. On je citirao „vojne poteze SAD i drugih neprijateljskih snaga u sukobu“, navodi zvanična korejska centralna novinska agencija.

Kim je naglasio da „naša vojska treba da zada smrtonosni udarac da ih potpuno uništi mobilizacijom svih najtežih sredstava i potencijala bez oklevanja“ ako se odluče za vojnu konfrontaciju i provokacije protiv Severne Koreje, saopštila je KCNA.

Stručnjaci kažu da bi se mali vojni sukobi između Severne i Južne Koreje mogli desiti ove godine duž njihove teško naoružane granice. Oni kažu da se takođe očekuje da će Severna Koreja testirati interkontinentalne balističke rakete sposobne da dosegnu kopno SAD i druga velika nova oružja.

Tokom 2018-19, Kim se sastao sa Trampom u tri runde pregovora o proširenju nuklearnog arsenala Severne Koreje. Diplomatija se raspala nakon što su SAD odbile Kimovu ograničenu ponudu da demontira svoj glavni nuklearni kompleks u zamenu za značajno smanjenje sankcija koje predvode SAD.

Procene o veličini severnokorejskog nuklearnog arsenala variraju, u rasponu od oko 20-30 bombi do više od 100. Mnogi strani stručnjaci kažu da Severna Koreja još uvek mora da prevaziđe neke tehnološke prepreke za proizvodnju funkcionalnih ICBM-a sa nuklearnim naoružanjem, iako ima nuklearni nuklearni bombard kraćeg dometa. -sposobne rakete mogu doći do Južne Koreje i Japana.