Severnokorejski lider Kim Džong Un pozvao je vladine zvaničnike da osmisle „fundamentalnu transformaciju“ u poljoprivrednoj proizvodnji, izvestili su državni mediji u utorak, usred strahovanja da se nestašica hrane u zemlji pogoršava, prenosi Rojters.
Kim je rekao da je postizanje ciljeva proizvodnje žitarica u ovoj godini glavni prioritet i naglasio važnost stabilne poljoprivredne proizvodnje tokom drugog dana sedmog proširenog plenarnog sastanka 8. Centralnog komiteta Radničke partije Koreje u ponedeljak, prenosi državna novinska agencija KCNA.
U izveštaju nije elaborirano koje mere će Severna Koreja preduzeti, ali Kim je rekao da promene moraju da se dese u narednih nekoliko godina.
Prema istraživačima, kolektivne farme čine ogromnu većinu poljoprivrede Severne Koreje. Takve farme obično ugošćuju više malih farmera koji zajedničkim radom proizvode useve.
Kimova primedba dolazi usred izveštaja o rastućoj nestašici hrane u zemlji, iako je Severna Koreja demantovala sugestije da ne može da obezbedi svoje građane.
Ranije ovog meseca, Ministarstvo za ujedinjenje Južne Koreje saopštilo je da se situacija sa hranom na severu „izgleda da se pogoršala“.
Ministarstvo je tada saopštilo da je retkost da Severna Koreja najavi poseban sastanak o poljoprivrednoj strategiji koji je zakazan za kraj februara.
U svom obraćanju na sastanku u ponedeljak, KCNA je rekao da je Kim pomenuo „važnost rasta poljoprivrednih proizvodnih snaga“ u obezbeđivanju socijalističke izgradnje.
Severna Koreja je pod strogim međunarodnim sankcijama zbog svojih programa nuklearnog oružja i balističkih projektila, a njena ekonomija je dodatno zategnuta strogim samonametnutim blokadama granica sa ciljem zaustavljanja izbijanja COVID-19.
Potpuni obim nestašice hrane u Severnoj Koreji je nejasan, ali u januarskom izveštaju, projekat 38 North sa sedištem u SAD navodi da je nesigurnost hrane najgora od gladi koja je devastirala zemlju 1990-ih.
„Dostupnost hrane je verovatno pala ispod najnižeg minimuma u pogledu ljudskih potreba“, navodi se u izveštaju.
Težnja Severne Koreje za samodovoljnošću znači da se skoro svo žito proizvodi u zemlji, ali to je zemlju učinilo ranjivom, smatra 38 North.
„Postizanje adekvatne poljoprivredne proizvodnje na nepovoljnom tlu Severne Koreje je, ironično, dovelo do velikog oslanjanja na uvoznu robu i ostavilo zemlju izloženom globalnim šokovima, diplomatskim sukobima i nepovoljnim vremenskim prilikama“, navodi se u izveštaju.
Dugoročno rešenje problema delimično leži u rešavanju sukoba oko nuklearnog oružja i sankcija, ali zahteva i ekonomske reforme.
Pokretanje domaćih ekonomskih reformi bi oslobodilo proizvodne kapacitete Severne Koreje i omogućilo joj da izvozi industrijske proizvode i razmenljive usluge, zarađuje devize i uvozi žitarice na komercijalno održivoj osnovi, rekao je 38 North.