Istu formulaciju Kfor je, inače,upotrebioi pre pet dana kada je potvrdio da je dobiozahtevVlade Srbije.
Kforje naveo da će nastaviti da „pruža bezbedno okruženje i slobodu kretanja koja podstiče produktivan dijalog, dajući liderima mogućnost da kreiraju dugoročna, održiva rešenja, za dobrobit svih zajednica koje žive na Kosovu“.
„Misiju Kfora, koju predvodi NATO, čini više od 3.700 pripadnika osoblja iz 27 zemalja – uključujući NATO saveznike i partnere posvećene obezbeđivanju sigurnog okruženja i slobode kretanja za sve zajednice na Kosovu, u skladu sa mandatom zasnovanim na Rezoluciji Saveta bezbednosti UN 1244 iz 1999. Kao takva, uloga Kfora i dalje je fundamentalna za trajnu bezbednost širom Kosova i stabilnost u regionu Zapadnog Balkana“,pišeu saopštenju.
Povodom krize na severu pokrajine, Kfor je podsetio da je nedavno pojačao prisustvo na Jarinju iz „preventivnih bezbednosnih razloga“.
„To se pokazalo kao izuzetno uspešna aktivnost, u velikoj meri zahvaljujući produktivnoj saradnji Vlade Crne Gore, načelnika srpskog Generalštaba, kosovskih institucija, Euleksa i Kfora. Pojačano prisustvo je bilo neophodno, imajući u vidu nedavne izveštaje o navodnom mogućem prisustvu organizovanih kriminalnih grupa koji se dovode u vezu sa protestima“, stoji u saopštenju.
Kfor navodi i da „čvrsto veruje da je upotreba nasilja i agresivno ponašanje radi uticaja na političke odluke na Kosovu neprihvatljiva i da se doživljava kao provokacija“.
Dodaje se i da Kfor redovno izvodi vežbe, osmišljene da testiraju sposobnosti i održavaju neophodan nivo operativne spremnosti neophodan za nastavak ispunjavanja dužnosti snaga.
„Najnovija vežba održana 19. decembra 2022. godine u kampu Novo Selo i sprovedena je da se obuče i testiraju sposobnosti jedinica Kfora da garantuju slobodu kretanja korišćenjem raspoloživih sredstava (teška logistička vozila i inženjerska oprema)“ navodi se u saopštenju.
Kfor ponavlja da ostaje na oprezu i da je spreman da interveniše, ukoliko bude bilo potrebno.