Kenijska vlada stavila je na čekanje raspoređivanje policije na Haitiju

Kenijska vlada stavila je na čekanje raspoređivanje policije na Haitiju

Kenija obustavlja planove za slanje najmanje 1.000 policajaca na Haiti nakon neviđenog nasilja koje je izbilo u karipskoj naciji i najave njenog premijera Ariela Henrija da će podneti ostavku kada se formira predsednički savet, rekao je kenijski zvaničnik u utorak.

Kenija je prošlog oktobra pristala da predvodi međunarodne policijske snage koje su odobrile UN na Haitiju, ali je najviši sud zemlje u januaru presudio da je to neustavno, delimično zbog nedostatka recipročnih sporazuma o takvom raspoređivanju između dve zemlje.

Predsednik Kenije Vilijam Ruto rekao je da su on i Henri bili svedoci potpisivanja recipročnih sporazuma između Kenije i Haitija 1. marta, čime je otvoren put za raspoređivanje.

Prema planu, multinacionalna policija koju podržavaju UN, predvođena kenijskim oficirima, trebalo je da pomogne u suzbijanju nasilja bandi koje dugo muči Haiti. Ali nasilje je naglo eskaliralo od 29. februara, kada su naoružani ljudi zapalili policijske stanice, zatvorili glavne međunarodne aerodrome i izvršili racije u dva najveća zatvora u zemlji, oslobađajući više od 4.000 zatvorenika.

Desetine su ubijene, a više od 15.000 je beskućnika nakon što su pobegli iz naselja u koje su upadale bande. Hrana i voda su sve manje, a glavna luka u glavnom gradu Port-o-Prensa ostaje zatvorena, nasukavajući desetine kontejnera sa kritičnim zalihama.

Nakon povratka sa putovanja u Keniju gde je otišao da spasava planove za raspoređivanje afričke zemlje, Henri je bio zaključan iz svoje zemlje i ostao je u Portoriku od prošle nedelje.

„Tačno je da je planirano raspoređivanje policajaca stavljeno na čekanje“, rekao je u utorak glavni sekretar za spoljne poslove Kenije Koriri Sing’oei.

„Došlo je do fundamentalne promene u okolnostima na Haitiju kao rezultat potpunog sloma reda i zakona“, dodao je Sing’oei.

Henrijeva najava od utorka da će podneti ostavku nakon formiranja prelaznog predsedničkog veća ukazuje na to da se povinovao međunarodnom pritisku da napravi mesto za novo rukovodstvo u zemlji preplavljenoj nasilnim bandama.

Henri je govorio nakon što su se karipski lideri i američki državni sekretar Antoni Blinken sastali na Jamajci da razgovaraju o rešenju rastuće krize na Haitiju.

„Vlada koju ja vodim će se ukloniti odmah nakon postavljanja saveta“, rekao je Henri u snimljenoj izjavi.

Sing’oei je rekao da bez jasne administracije na Haitiju nema sidra za međunarodne policijske snage. Stoga će kenijska vlada sačekati postavljanje nove vlasti na Haitiju, pre nego što donese dalje odluke o njenom raspoređivanju.

Kenijski ministar unutrašnjih poslova Kindiki Kiture rekao je u ponedeljak da su njihovi službenici izabrani da odu na Haiti spremni i čekaju na raspoređivanje nakon što su ispunjeni zahtevi najvišeg suda o bilateralnim sporazumima.

Kritičari Henrija, koji je položio zakletvu kao premijer skoro dve nedelje nakon ubistva predsednika Žovenela Moisa 7. jula 2021, kažu da nikada nije izabran od strane naroda ili parlamenta, koji i dalje ne postoji nakon što su mandati poslednjih preostalih senatora istekli. u januaru 2023.

To je takođe ostavilo Haiti bez ijednog izabranog zvaničnika.