Svet je ranjen, rekli su katolički lideri u četvrtak u Ekvadoru. Ali naglasak na podršci porodici mogao bi biti put ka izlečenju.
Katolički lideri iz više od 50 zemalja razgovarali su o ovoj i drugim temama u Kitu, glavnom gradu Ekvadora, tokom ovogodišnjeg Međunarodnog euharistijskog kongresa, koji će trajati do 15. septembra.
Dnevni red u četvrtak bio je fokusiran na porodicu i bratstvo. Obe teme je govorio papa Franja u snimljenoj poruci koja je puštena tokom ceremonije otvaranja prošle nedelje. „To je suštinski uslov za novi, pravedniji svet“, rekao je Fransis, koji je upravo otvorio poslednji deo svoje turneje kroz četiri zemlje.
„Danas nije moguće spasiti se na sopstvenom srećnom ostrvu i izolovati se“, rekao je kardinal Mauro Gambeti, generalni vikar Vatikana. „Moramo da hodamo zajedno.“
Rosalija Arteaga, bivša potpredsednica Ekvadora koja je prisustvovala kongresu, rekla je za Asošijeted pres da je porodica „kamen ugao” za bratstvo, „ne iz patrijarhalne perspektive,” već zato što dobri odnosi između roditelja i dece pomažu u očuvanju društvenih vrednosti.
U Ekvadoru — gde se 80% od njegovih 17 miliona ljudi izjašnjava kao katolici — istopolni brakovi su legalizovani 2019. Abortus je dekriminalizovan u slučajevima silovanja 2022, iako ga aktivisti smatraju nedovoljnim i diskriminatornim i nastavljaju da se zalažu za širenje seksualnog i reproduktivnog prava.
Tokom svog obraćanja u četvrtak, monsinjor Gracijano Borgonovo, koga je papa imenovao za podsekretara Dikasterija za evangelizaciju, rekao je da su porodice, kao društvene institucije, trenutno u „krizi“ zbog istopolnih brakova i „drugih oblika suživota“.
„Porodica je originalno jezgro“, rekao je Borgonovo.
Jezuitski sveštenik Ivan Lucero rekao je da bi Katolička crkva mogla da traži nove načine da podrži istopolne brakove i netradicionalne porodice.
„Papa ima veće razumevanje i bliskost sa ovim parovima, čiji broj raste“, rekao je Lucero. „Ali u isto vreme, moramo osigurati da tradicionalna porodica ne bude izgubljena ili dovedena u pitanje.“