Katedrala Notr Dam biće ponovo otvorena za javnost sledećeg decembra

Katedrala Notr Dam biće ponovo otvorena za javnost sledećeg decembra

Rekonstrukcija katedrale Notr Dam u Parizu ide dovoljno brzo da omogući njeno ponovno otvaranje za posetioce i vernike krajem 2024. godine, manje od šest godina nakon što je požar poharao njen krov, saopštili su u ponedeljak francuski zvaničnici.

Ikonični toranj katedrale, koji se srušio u požaru, ove godine će postepeno ponovo početi da se pojavljuje iznad spomenika kao snažan signal njegovog oživljavanja, rekao je general vojske zadužen za kolosalni projekat, general Žan-Luj Žoržlin.

„Povratak tornja na nebo Pariza biće po mom mišljenju simbol da pobeđujemo u bitci kod Notr Dama“, rekao je on za Asošijeted pres.

Sama rekonstrukcija počela je prošle godine, posle više od dve godine rada na tome da spomenik bude dovoljno stabilan i siguran da zanatlije mogu da počnu da ga obnavljaju.

Vlasti su odlučile da obnove spomenik iz 12. veka, remek delo gotičke arhitekture, kakav je bio pre. To uključuje ponovno kreiranje tornja visokog 93 metra (315 stopa), koji je u 19. veku dodao arhitekta Eugene Viollet-le-Duc.

U međuvremenu, izložba pod nazivom „Notre-Dame de Paris: u srcu gradilišta“ biće otvorena za posetioce u utorak u podzemnom objektu ispred katedrale. Dostupan besplatno, naglašava tekuće operacije na lokaciji i stručnost i veštine radnika. Takođe sadrži neke ostatke iz vatre i umetnička dela iz katedrale.

General Džordžlin je rekao da će katedrala ponovo biti otvorena u decembru 2024, u skladu sa ciljem koji je postavio predsednik Emanuel Makron neposredno nakon požara — ali će biti prekasno za Olimpijske igre zakazane za leto sledeće godine.

„Moj posao je da budem spreman da otvorim ovu katedralu 2024. I mi ćemo to uraditi“, rekao je general Džordžlin. „Za to se svakodnevno borimo i na dobrom smo putu.

To „znači da će prestonički nadbiskup ponovo biti u mogućnosti da služi katoličku liturgiju u svojoj katedrali“, a spomenik će takođe „biti otvoren za turiste“, rekao je on.

Ministarka kulture Rima Abdul-Malak rekla je za AP da to ne znači da će renoviranje tada biti završeno. „I dalje će biti nekih radova na renoviranju 2025. godine“, naglasila je ona.

U međuvremenu, nova izložba u blizini katedrale omogućiće posetiocima, uključujući i one koji dolaze na Olimpijske igre, „da prožive ono što bi moglo biti ovo iskustvo posete Notr Damu na potpuno nov način“, rekla je ona. Pored besplatne posete, virtuelna realnost će omogućiti posetiocima koji plaćaju da zarone u istoriju katedrale. „To će pomoći i turizmu u Parizu“, dodala je ona.

Svakog dana u glavnom gradu i širom zemlje, oko 1.000 ljudi radi na obnovi Notr Dama, rekao je general Džordžlin.

„Najveći izazov je da se svakog dana tačno pridržavamo planiranog plana“, naglasio je on. „Moramo da postignemo mnogo različitih radova: okvir, sliku, kamenje, svod, orgulje, vitraž i tako dalje.

Filip Jost, generalni direktor vladine agencije koja nadgleda rekonstrukciju, primetio je da će rezultat „biti veran originalnoj arhitekturi“ i zato što se „držimo nestalih oblika katedrale“ i zato što se „takođe držimo materijala i metode gradnje” srednjeg veka.

„Ne radimo betonske svodove koji liče na kamen, radimo kamene svodove koje obnavljamo onako kako su građeni u srednjem veku“, rekao je Jošt i dodao da će i krovni okvir biti napravljen od hrastovine kao što je prvobitno bio.