Katastrofalne poplave u Španiji u brojevima: Najmanje 219 mrtvih, 93 nestalih i milijarde štete

Katastrofalne poplave u Španiji u brojevima: Najmanje 219 mrtvih, 93 nestalih i milijarde štete

Katastrofalne bujične kiše koje su prošle nedelje izlile reke i obično suve kanale u istočnoj Španiji izazvale su bujne poplave koje su potopile čitave zajednice i ubile desetine ljudi.

Potop je iza sebe ostavio krajolik razaranja, posebno u Valensiji, najteže pogođenom regionu. Potraga za mrtvima i nestalima se nastavlja, više od nedelju dana od poplava 29. oktobra — kao i ogromni napori za čišćenje i oporavak.

Evo pogleda na najsmrtonosniju prirodnu katastrofu u Španiji u brojevima:

Istorijske poplave izazvale su 219 smrtnih slučajeva, od kojih 211 samo u regionu Valensije. Još sedam osoba je poginulo u susednoj Kastilji La Manča i još jedna u južnoj Andaluziji.

Devedeset tri osobe su zvanično proglašene nestalima, ali vlasti priznaju da bi stvarni broj mogao biti i veći. Još 54 tela ostaju neidentifikovana. Prema podacima vlasti, ukupno je spašeno 36.605 ljudi.

Potpuni obim štete je nepoznat, ali španski Konzorcijum za osiguranje odštete, javno-privatno lice koje plaća odštetu za ekstremne rizike kao što su poplave, procenjuje da će potrošiti najmanje 3,5 milijardi evra na obeštećenje.

Konzorcijum je primio 116.000 zahteva osiguranja za štetu od poplava, sa 60% odšteta za automobile i 31% za kuće. Špansko udruženje osiguravajućih kompanija predviđa da će poplava oboriti istorijski rekord po isplatama.

Ministarstvo saobraćaja je do sada popravilo 232 kilometra putnih i železničkih pruga, ali je linija brzih vozova između Valensije i Madrida i dalje porušena.

Centralna vlada je odobrila paket pomoći od 10,6 milijardi evra za porodice, preduzeća i gradske skupštine. Regionalna vlada Valensije takođe traži od Madrida 31 milijardu evra pomoći.

Suša koja je pogodila zemlju u poslednje dve godine i rekordno visoke temperature pomogle su da se poplave uvećaju, kažu naučnici.

Španska meteorološka agencija izvestila je o rekordnih 77,2 cm kiše u samo jednom satu u gradu Turis, 29. oktobra, dok je selo Čiva za osam sati primilo više padavina nego za prethodnih 20 meseci. Izvanredne padavine preobrazile su reke i kanale u snažne bujice, dok su talasi vode nosili sve pred sobom, naročito u južnoj periferiji Valensije.

Oluje su se pojačale na rekama Magro i Turija i kanalu Pojo, pretvarajući ih u brze struje koje su odnele sve na svom putu. Ljudskom oku izgledalo je kao da talas vode i blata nalik cunamiju preseca južnu periferiju grada Valensije.

Evropska svemirska agencija saopštila je da je, prema satelitskim snimcima snimljenim 31. oktobra, voda pokrivala površinu od 15.633 hektara. Oko 190.000 ljudi je direktno pogođeno, navodi agencija.

Sve u svemu, u 78 opština je najmanje jedan stanovnik stradao u poplavama.

Hitna operacija koju su mobilisale centralne vlasti narasla je na više od 17.000 vojnika i policajaca.

Operacija uključuje 8.000 vojnika — od kojih 2.100 pripadnika vojnih jedinica za vanredne situacije specijalizovane za reagovanje na katastrofe — zajedno sa 9.200 dodatnih policajaca iz drugih delova Španije.

Hiljade običnih građana koji su se dobrovoljno prijavili, bez određene procene koliko ih je tačno, pomogli su od prvog dana u čišćenju.

Vlada je saopštila da su u prvoj sedmici nakon poplava vlasti vratile struju u 147.000 domova i podijelile oko 178.000 flaša vode na mjesta koja su još uvijek bila bez vode za piće.

Španske vlasti tek treba da kažu koliko su poziva o nestalim osobama primile, da daju procenu imovinske štete ili da objave računicu o tome koliko je zemljišta devastirano.

I u ovom trenutku, niko ne može da pretpostavi kada će oporavak biti završen.