Katar će snabdevati Nemačku tečnim prirodnim gasom od 2026

Katar će snabdevati Nemačku tečnim prirodnim gasom od 2026

Katar će snabdevati Nemačku tečnim prirodnim gasom u skladu sa 15-godišnjim sporazumom potpisanim u utorak, dok se evropska ekonomska sila bori da zameni isporuke ruskog gasa koje su prekinute tokom rata u Ukrajini.

Zvaničnici nisu dali nikakvu vrednost u dolarima za taj posao, koji bi počeo 2026. Prema sporazumu, Katar bi slao do 2 miliona tona gasa u Nemačku preko terminala u izgradnji u Brunsbutelu.

Dogovor uključuje i Katar Energi, državnu firmu nacije, i ConocoPhillips, koji ima udjele u katarskom morskom polju prirodnog gasa u Persijskom zalivu koje dijeli sa Iranom.

Kako su evropske zemlje podržale Ukrajinu nakon ruske invazije u februaru, Moskva je smanjila isporuke prirodnog gasa koji se koristi za grejanje domova, proizvodnju električne energije i elektroprivredu. To je stvorilo energetsku krizu koja podstiče inflaciju i povećava pritisak na kompanije kako cene rastu.

Nemačka, koja je pre rata dobijala više od polovine svog gasa iz Rusije, od kraja avgusta nije dobila nikakav gas iz Rusije.

Zemlja gradi pet terminala za tečni prirodni gas kao ključni deo svog plana da zameni rusko snabdevanje, a očekuje se da će prvi uskoro biti pušten u rad. Veći deo trenutnih nemačkih snabdevanja gasom dolazi iz ili preko Norveške, Holandije i Belgije.

Namera Nemačke da spreči kratkoročnu energetsku krizu takođe uključuje privremeno ponovno aktiviranje starih elektrana na naftu i ugalj i produženje životnog veka poslednje tri nuklearne elektrane u zemlji, koje je trebalo da budu isključene krajem ove godine, do sredine aprila.

Nemački ministar ekonomije Robert Habek, koji je takođe odgovoran za energetiku, posetio je Katar u martu — otprilike mesec dana nakon što je Rusija napala Ukrajinu — kao deo vladinih napora da diverzifikuje snabdevanje gasom. U septembru je tamo bio kancelar Olaf Šolc.

Habek je u utorak rekao da neće mnogo govoriti o sporazumu jer su „politički razgovori uvek bili samo okvirni razgovori; kompanije su ostale u kontaktu i nakon toga.”