Kanadski premijer Mark Karni najavljuje prevremene parlamentarne izbore za 28. april

Kanadski premijer Mark Karni najavljuje prevremene parlamentarne izbore za 28. april

Očekuje se da će kanadski premijer Mark Karni ovog vikenda pokrenuti proces za prevremene parlamentarne izbore. Izbori će se održati u kontekstu trgovinskog rata i pretnji suverenitetu od strane američkog predsednika Donalda Trampa. Liberalima je porast nacionalizma u Kanadi pomogao.

Premijer Karni planira da se sastane sa generalnom guvernerkom Meri Sajmon u nedelju i zatraži raspuštanje Parlamenta. Očekuje se da će izborna kampanja trajati oko pet nedelja, a građani Kanade će birati svih 338 članova Donjeg doma. Kanada koristi sistem glasanja „prvi koji prođe“, što favorizuje veće stranke poput Liberala i Konzervativaca.

Karni je preuzeo vlast nakon ostavke Džastina Trudoa u januaru, a zakletvu je položio 14. marta. On je istakao da je vladi potreban jak i jasan mandat u ovom kriznom trenutku. Njegov glavni protivnik je lider Konzervativaca Pjer Poaljev, koji se suočava sa izazovima zbog Trampovih pretnji.

Poaljev, poznat po svom populizmu, obećava da će staviti „Kanadu na prvo mesto“. Njegova stranka se suočava sa teškom situacijom jer su Trampove pretnje uticale na izborne šanse. Stručnjaci smatraju da su Trampove izjave pomogle Liberalima, dok su Konzervativci u nezavidnoj poziciji.

Karni još uvek nije razgovarao sa Trampom, ali je spreman na sastanak ako bude poštovao kanadski suverenitet. Očekuje se da će izbori doneti značajne promene u kanadskoj politici i oblikovati budućnost zemlje.