Kanadski parlament postavlja pitanja rukovodiocima Gugla

Kanadski parlament postavlja pitanja rukovodiocima Gugla

Google kompanije Alphabet Inc prestaće da blokira članke vesti iz rezultata pretrage nekih kanadskih korisnika 16. marta, rekao je izvršni direktor kompanije kanadskom parlamentarnom odboru koji istražuje tehnološku firmu u petak, piše Rojters.

Prošlog meseca, Google je počeo da testira ograničenu cenzuru vesti kao potencijalni odgovor na zakon kanadske vlade koji ima za cilj da primora onlajn platforme da plaćaju izdavačima u Kanadi za sadržaj vesti.

Google je tvrdio da je test poput hiljada drugih testova proizvoda koje kompanija sprovodi redovno.

Testovi, za koje kompanija kaže da su uticali na manje od 4% korisnika u Kanadi, počeli su 9. februara i trebalo je da traju pet nedelja.

Govoreći pred parlamentarnom komisijom koja istražuje testove, Guglov menadžer za javnu politiku Džejson Ki potvrdio je da će se testovi završiti sledeće nedelje.

„Želim da podvučem da su ovo samo testovi. Nisu donete nikakve odluke o promenama proizvoda“, rekao je Ki.

Prošlog meseca, kanadski premijer Džastin Trudo rekao je da je bila „užasna greška“ što je Gugl blokirao sadržaj vesti kao reakciju na „Zakon o onlajn vestima“, vladin zakon koji je stvorio pravila za platforme kao što su Meta (META.O) Facebook i Google da pregovarati o komercijalnim poslovima i plaćati izdavače vesti.

„Zaista me iznenađuje da je Gugl odlučio da će radije sprečiti Kanađane da pristupe vestima nego da zapravo plaćaju novinarima za posao koji rade“, rekao je tada.

Tokom panela, postavljana su pitanja o lokalnim novinarskim kućama, poput 13-14 lokalnih nedeljnih listova koje poslanik Martin Šilds ima u svom jahanju.

„Blokiranje je nešto za šta mislim da iritira lokalno stanovništvo, ljude na bazi. Nenamerne posledice ovog poteza, ne mislim da je način da se pregovara i mislim da je to vaša greška“, rekla je Šilds Sabrini Geremiji , šef Google Canada.

Geremia je rekla da Gugl doprinosi vestima u Kanadi, podstičući 3,6 milijardi besplatnih poseta Kanađana koji posećuju linkove ka sajtovima sa vestima, i ima ugovore o licenciranju sa preko 150 publikacija od obale do obale.

Facebook je takođe izrazio zabrinutost zbog zakona i upozorio da bi mogao biti primoran da blokira deljenje vesti na svojoj platformi.

Kanadska medijska industrija zatražila je od vlade više regulacije tehnoloških kompanija kako bi se industriji omogućilo da nadoknadi finansijske gubitke koje je pretrpela u godinama kada su tehnološki giganti stalno dobijali veći tržišni udeo u oglašavanju.

Predlog Otave je sličan revolucionarnom zakonu koji je Australija usvojila 2021. godine, a koji je takođe pokrenuo pretnje Gugla i Fejsbuka da će ograničiti njihove usluge. Obojica su na kraju sklopili ugovore sa australijskim medijskim kompanijama nakon što je ponuđen niz amandmana na zakon.