Kanadska kompanija krivi Panamu za zatvaranje rudnika

Kanadska kompanija krivi Panamu za zatvaranje rudnika

PANAMA SITI – Kanadska kompanija je u petak saopštila da je vlada Paname prekinula razgovore sa njom, što je rezultiralo zatvaranjem ogromnog rudnika bakra, prenosi AP.

Kanadski First Kuantum Minerals Ltd. je u saopštenju naveo da je pregovarao sa vladom Paname, koja od kompanije želi znatno povećanje tantijema od 375 miliona dolara godišnje.

Analitičari kažu da spor preti da ima ogroman ekonomski uticaj u Panami, gde rudnik Cobre Panama čini 3% bruto domaćeg proizvoda Paname i predstavlja veliki izazov za vladu, koja će i dalje morati da upravlja otvorenim rudnikom.

First Kuantum je u saopštenju u petak naveo da je pristao na te isplate i da je „veoma blizu dogovora da se osigura dugoročna budućnost rudnika Cobre Panama pre nego što je Vlada prekinula razgovore“.

Kompanija je saopštila da želi zaštitnu klauzulu u slučaju pada cena metala ili profitabilnosti u rudniku, verovatno da bi u tom slučaju smanjila isplate tantijema.

Predsednik Paname saopštio je u četvrtak da je vlada naredila lokalnoj podružnici Frista Kvantuma da prestane sa radom u rudniku, najvećoj privatnoj investiciji u istoriji Paname. Kompanija kaže da je uložila oko 10 milijardi dolara u projekat od 1997. godine.

Ali neće biti lako jednostavno zatvoriti tako ogromnu operaciju, sa radnom snagom od 40.000 i minskim jamama koje treba nadgledati i servisirati.

Stručnjak za pravo životne sredine Rodrigo Norijega rekao je da će vlada možda morati da preduzme nekoliko poteza.

Postoje „različite opcije, oni bi mogli da ovlaste rudnik da nastavi sa radom dok se pregovori traju, što bi bio dobronamerni plan, ili biste mogli da tražite treću kompaniju koja će njim upravljati dok se slučaj sa rudarskom kompanijom reši“, Norijega rekao.

Kabinet predsednika Laurentina Kortiza glasao je u četvrtak da naredi rudniku da obustavi rad i naložio je Ministarstvu rada da preduzme korake koji će garantovati zapošljavanje i zaštitu radnika za radnike rudnika.

Vlada je okrivila podružnicu, Minera Panama, rekavši da nije ispunila obaveze dogovorene u januaru za novi ugovor koji bi bio „razuman i zadovoljavajući“ za narod Paname.

Vlada je saopštila da je 17. januara Minera Panama u pismu pristala na dogovor sa vladom koji uključuje minimalnu godišnju isplatu od 375 miliona dolara. Uprkos pregovorima, kompanija nije potpisala novi ugovor do roka koji je odredila vlada 14. decembra.

First Kuantum je rekao da će dogovorena cifra „učiniti Cobre Panama jednim od najvećih platiša tantijema i poreza među velikim rudnicima bakra u Americi“.

Kompanija je saopštila da „ne može biti dogovorena neophodna pravna zaštita u vezi sa raskidom, stabilnosti i tranzicijskim aranžmanima“.

Panama naređuje ogromnom rudniku bakra da zaustavi rad