Kanadska provincija Britanska Kolumbija upozorila je u četvrtak stanovnike da se pripreme za poplave kada se kiše na kraju vrate nakon produžene suše pogoršane klimatskim promenama, prenosi Rojters.
Uobičajeno kišovita zapadna provincija iskusila je nedelje rekordnih toplih jesenjih temperatura i minimalnih padavina u centralnim i južnim regionima.
Vankuver, najveći grad u Britanskoj Kolumbiji, dobio je manje od šestine svojih prosečnih padavina u avgustu i septembru, a do sada je u oktobru dobio samo 0,2 milimetra, prema Environment Canada. Samo u septembru je oboreno više od 150 rekorda maksimalne dnevne temperature širom pokrajine.
Suša je najnoviji znak promene klime u Britanskoj Kolumbiji, koju su prošle jeseni udarile atmosferske reke koje su izazvale katastrofalne padavine, što je dovelo do poplava i klizišta.
Sa prognozama koje pokazuju da bi kiša mogla da se vrati do kraja sledeće nedelje, pokrajinska vlada je rekla da će pažljivo pratiti stanje na rekama u narednim nedeljama.
„Suvo zemljište može povećati oticanje i rečne tokove“, navodi se u saopštenju za hitne slučajeve BC.
Izuzetno dug period suše u kanadskoj provinciji sa najvećim biodiverzitetom izazvao je zabrinutost o tome kako će različite vrste reagovati. Biolozi su posebno zabrinuti za lososa, koji je ključan za zdravlje ekosistema i kulturološki značajan za domorodačke prve nacije.
Losos migrira iz okeana u reke da bi se mrestio u ovo doba godine, ali ovog meseca slike društvenih medija pokazale su hiljade mrtvih lososa u presušenom potoku u centralnoj Britanskoj Kolumbiji.
Džejson Hvang, potpredsednik Pacifičke fondacije za losos, rekao je da mnoge populacije lososa odlažu svoje putovanje uzvodno. Ali toplija voda povećava rizik da se obole i pojavila su se pitanja o negativnim efektima mrijesta kasnije nego obično, kao kada se izlegu jaja lososa.
„Skala efekata ovakvog vremenskog obrasca i efekata klimatskih promena je nešto što ranije nismo videli. Ovo je daleko iznad normalnog“, rekao je Hvang. „To utiče na celu njihovu istoriju života u slatkoj vodi.“
U alpskom području, glečeri na kojima bi obično gomilao sneg u ovo doba godine se i dalje tope. Iako je suva jesen manje štetna od toplotne kupole koja je progutala Britansku Kolumbiju prošlog leta, ona i dalje nije dobra za dugoročno zdravlje glečera, rekao je Brajan Menunos, profesor geografije na Univerzitetu Severne Britanske Kolumbije.
„O ovim glečerima morate razmišljati kao o bankovnom računu“, rekao je Menounos. „Uvek kada je negativan, to je loše jer akumulirate ove gubitke tokom vremena.“
Suša takođe utiče na ogromne šume Britanske Kolumbije, koje su pod sve većim pritiskom zbog uticaja klime koja se zagreva, rekao je Ken Lercman, profesor ekologije i upravljanja šumama na Univerzitetu Sajmon Frejzer.
On je rekao da vrste poput zapadnog crvenog kedra, koji je važan i za prve nacije i za industriju šumarstva, zbog toga opadaju.
„Generalno jedna stresna godina neće imati dugoročan uticaj“, rekao je Lercman. „Nažalost, trenutno je to stresan pad koji dolazi pored drugih stresora, uglavnom povezanih sa klimatskim promenama.