Kanadska glavna osoba za odnose između SAD i Kanade rekla je u utorak da deli zabrinutost SAD da Meksiko služi kao zadnja vrata za Kinu da uvozi jeftiniju robu na tržište Severne Amerike kao reviziju trgovinskog pakta poznatog kao američko-meksičko-kanadski sporazum se nazire.
Zamenica premijera Kristija Frilend rekla je da su članovi odlazeće administracije američkog predsednika Džoa Bajdena i pristalice i savetnici novoizabranog predsednika Donalda Trampa izrazili „veoma ozbiljnu“ zabrinutost zbog ovog pitanja i Kanada ih deli.
„Mi smo savršeno usklađeni sa Sjedinjenim Državama i to znači da nismo stražnja vrata nepoštenoj robi kojom se trguje Kinema“, rekao je Friland na konferenciji za novinare. „Isto se ne može reći za Meksiko.“
Kanada je ove godine objavila da uvodi 100% carinu na uvoz električnih vozila kineske proizvodnje, u skladu sa američkim tarifama uvedenim u odnosu na ono što zemlje kažu da su kineske subvencije koje njenoj industriji daju nepravednu prednost. Kanada je takođe uvela carinu od 25% na kineski čelik i aluminijum. Meksiko nema slične tarife.
„Verujemo da je namerni višak kapaciteta Kine nepravedan i da predstavlja pretnju ključnim kanadskim industrijskim sektorima. To je pretnja kanadskim radnim mestima i zato smo uveli carine od 100 odsto na kineska električna vozila, 25 odsto na kineski čelik i aluminijum“, rekao je Friland.
Kanadski premijer Justin Trudeau nazvao je Trampa nakon njegove izborne pobede i njih dvojica su razgovarali o trgovinskom sporazumu koji je Tramp postigao tokom svog prvog mandata sa Kanadom i Meksikom, USMCA, koji je zamenio Severnoamerički sporazum o slobodnoj trgovini, ili NAFTA.
Otava će uskoro morati da se fokusira na planiranu reviziju sporazuma 2026. godine.
Dag Ford, premijer najmnogoljudnije kanadske provincije Ontario, sugerisao je ovog meseca da Kanada treba da nastavi sa bilateralnim trgovinskim sporazumom sa SAD ako Meksiko ne ograniči uvoz kineskih automobila koji ulazi u Severnu Ameriku.
Tokom nedavne predizborne kampanje u SAD, Tramp je predložio tarife od 10% do 20% na stranu robu — au nekim govorima je pominjao čak i veće procente.
Frilend predsedava specijalnim odborom kabineta za odnose između SAD i Kanade koji je osmišljen da odgovori na zabrinutost oko drugog Trampovog predsedništva. Ona je razgovarala sa novinarima u utorak nakon sastanka odbora.
Tokom Trampovog prvog mandata, njegov potez da ponovo pregovara o NAFTA-i i izveštaji da je razmišljao o tarifi od 25% na automobilski sektor smatrali su se egzistencijalnom pretnjom u Kanadi u to vreme.
Kanada je jedna od zemalja na svetu koja najviše zavisi od trgovine, a 75% kanadskog izvoza, koji uključuje automobile, ide u SAD.
Friland je rekao da je ovo „ozbiljno vreme za našu zemlju“ i pozvao kanadske lidere u biznisu i vladi da se okupe.