Kamerun predvodi borbu protiv malarije uvodeći rutinsku vakcinaciju dece

Kamerun predvodi borbu protiv malarije uvodeći rutinsku vakcinaciju dece

Kamerun je postao prva zemlja u Africi koja je započela rutinsku vakcinaciju dece protiv malarije, označavajući prekretnicu u dugogodišnjim naporima da se suzbije ova bolest koja uzrokuje veliki broj smrtnih slučajeva na kontinentu. Kampanja, koja je počela u ponedeljak, ima za cilj vakcinaciju oko 250.000 dece tokom ove i naredne godine. Gavi, savez za vakcine, sarađuje sa drugim afričkim zemljama kako bi im pomogao u obezbeđivanju vakcina. Na afričkom kontinentu se godišnje beleži oko 250 miliona slučajeva malarije, sa 600.000 smrtnih ishoda, uglavnom među malom decom.

U upotrebi će biti nedavno odobrena vakcina Moskuirik, koja je prva od dve planirane za upotrebu u Kamerunu. Iako je efikasnost ove vakcine oko 30%, Svetska zdravstvena organizacija je odobrila njeno korišćenje pre dve godine, prepoznajući da može dramatično smanjiti teške infekcije i hospitalizacije. Moskuirik zahteva četiri doze, a zaštita počinje da opada nakon nekoliko meseci. Postoji i druga vakcina razvijena od strane Oksfordskog univerziteta, odobrene od strane SZO u oktobru, koja može predstavljati praktičnije rešenje sa trostrukom zaštitom i kapacitetom proizvodnje do 200 miliona doza godišnje.

Iako vakcine same po sebi ne zaustavljaju prenos malarije, one predstavljaju važan alat u borbi protiv bolesti. Pored vakcinacije, ostali preventivni alati, kao što su mreže za krevet i prskanje insekticida, i dalje će biti ključni u kontroli malarije, koja se prenosi na ljude putem zaraženih komaraca.