Potpredsednica Sjedinjenih Država Kamala Haris neće prisustvovati ovogodišnjoj dobrotvornoj večeri Al Smita u Njujorku, prekidajući dugu tradiciju predsedničkih kandidata koji prisustvuju ovom događaju. Haris se odlučila za ovu promenu kako bi se fokusirala na kampanju u ključnim državama koje će odrediti ishod predstojećih izbora, manje od tri nedelje pre dana glasanja.
Večera Al Smita, koja se održava u korist katoličkih dobrotvornih organizacija, postala je tradicionalna platforma za razmenu dobrodušnih šala između predsedničkih kandidata obe stranke. Ova gala, na kojoj se u formalnom okruženju okupljaju politički protivnici, simbolizuje kolegijalnost i povremeno služi kao mesto gde kandidati pokazuje dozu samoironije i međusobnog uvažavanja. Međutim, Harisov tim je odlučio da njeno prisustvo u državama koje se smatraju „bojnim poljem“ ima veći prioritet u ovoj fazi kampanje. Zvaničnik iz njenog tima, koji je govorio pod uslovom anonimnosti, potvrdio je ovu odluku, navodeći da je važno da Haris provede što više vremena u ključnim državama, a ne u tradicionalno demokratskom Njujorku.
„Večera Al Smita ima dugogodišnju tradiciju, ali naši prioriteti sada leže u državama koje će biti presudne na izborima,“ rekao je zvaničnik. Organizatorima večeri je takođe rečeno da bi Haris bila spremna da prisustvuje ovom događaju u budućnosti, ako bude izabrana za predsednicu.
Dobrotvorna večera, nazvana po bivšem guverneru Njujorka Alfredu E. Smitu, koji je bio prvi rimokatolički kandidat za predsednika iz velike partije, održava se od 1945. godine i tradicionalno okuplja političare, medijske ličnosti i vodeće poslovne lidere. Cilj ovog događaja je prikupljanje sredstava za katoličke dobrotvorne organizacije, ali i promovisanje političkog jedinstva. Uprkos dobronamernoj prirodi događaja, prethodne godine su pokazale da političke tenzije ponekad naruše svečanu atmosferu.
Još uvek nije potvrđeno da li će bivši predsednik Donald Tramp prisustvovati ovogodišnjoj večeri, koja je zakazana za 17. oktobar. Trampovo učešće 2016. godine, kada je prisustvovao zajedno sa demokratskom rivalkom Hilari Klinton, izazvalo je tenzije, uključujući i izviždavanje publike nakon što je Tramp optužio Klintonovu za korupciju tokom govora.
Ove godine, večera dolazi u trenutku političkih napetosti, a kardinal Timoti Dolan, koji ima ključnu ulogu na ovom događaju, ranije je bio otvoreno kritičan prema nekim stavovima demokrata, naročito po pitanju odnosa prema katoličkoj zajednici. Dolan je u jednom članku iz 2018. godine optužio demokrate da su „napustili katolike.“
Iako je Al Smit bio demokrata i prvi rimokatolički kandidat za predsednika 1928. godine, politička priroda večere, koja često uključuje govore i šale na račun protivničkih kandidata, varira iz godine u godinu. U poslednje vreme, događaj je postao političko poprište u kojem se jasno vide raskoli između demokrata i republikanaca.
Prošle godine, zbog pandemije COVID-19, događaj je održan u virtualnom formatu, čime je prekinuta duga tradicija okupljanja na licu mesta. Tramp i tadašnji predsednički kandidat Džo Bajden, koji je katolik, obojica su učestvovali putem video linka, ali je, s obzirom na ozbiljnost pandemije i političkih tenzija, izostao uobičajeni humor, a kandidati su se fokusirali na apelovanje na katoličke glasače.
Večera Alfreda E. Smita ima dugu tradiciju okupljanja predsedničkih kandidata od 1960. godine, kada su zajedno učestvovali Ričard Nikson i Džon F. Kenedi. Ipak, bilo je i izuzetaka – 1996. godine, nadbiskupija Njujorka nije pozvala Bila Klintona i njegovog republikanskog izazivača Boba Dola, navodno zbog Klintonovog veta na zakon o kasnoj zabrani abortusa.
Iako ovogodišnja večera možda neće imati uobičajenu političku težinu bez prisustva Kamale Haris, ostaje da se vidi da li će ovaj događaj uspeti da održi svoju tradicionalnu ulogu u političkom dijalogu i prikupljanju sredstava za humanitarne svrhe.